Elementy sprzętu ochronnego dla pilarzy

Pilarz, którego pracą jest wycinka drzew, obcinanie gałęzi i okrzesywanie drzew piłą łańcuchową, powinien być zaopatrzony w odpowiednią odzież ochronną. Niejednokrotnie to od niej może zależeć nie tylko jego zdrowie, ale nawet i życie.

sprzet-ochronny

Zagrożenia w pracy pilarza

W pracy, w której używa się piły łańcuchowej do najczęstszych potencjalnych zagrożeń należą uderzenie i przygniecenie przez ścięte drzewo i gałęzie. Groźne dla zdrowia i życia mogą okazać się także upadek na tym samym poziomie, urazy mechaniczne (w tym przekłucia, przecięcia, otarcia i zranienia) oraz różnego rodzaju choroby wynikające z pracy na otwartym terenie w zmiennych warunkach atmosferycznych, z pracy w hałasie i te spowodowane drganiami miejscowymi i zabrudzeniem odzieży. Z racji dużego ryzyka jakim obarczony jest zawód pilarza, osoba go wykonująca powinna w trakcie pracy posiadać odpowiedni sprzęt ochronny.

Sprzęt ochronny dla pilarza

Jako, że pilarz pracuje w trudnych warunkach, to jego uniform i ekwipunek powinny spełniać normy zgodne z zasadami stosowania środków ochrony indywidualnej, które wynikają z BHP. Wśród elementów sprzętu ochronnego powinny więc znaleźć się:

  • odzież ochronna z materiału odpornego na cięcie piłą, w tym kurtki przeciwdeszczowe, spodnie oraz (w razie potrzeby) odzież ostrzegawcza  i ochraniacze barku,
  • środki ochronne na głowę, takie jak hełmy ochronne z dodatkowym wyposażeniem,
  • środki ochrony oczu i twarzy (przyłbice wykonane z siatki),
  • środki ochrony słuchu jakimi są właściwie dobrane nauszniki przeciwhałasowe,
  • środki ochrony kończyn górnych, w tym antypoślizgowe rękawice ochronne i rękawice antywibracyjne,
  • środki ochrony kończyn dolnych, czyli buty z podeszwami antypoślizgowymi i stalową bądź kompozytową ochroną palców oraz buty gumowe antyprzecięciowe z ochroną palców.

Jak zauważa reprezentant serwisu KONFEXIM, wyżej wymienione elementy to nie wszystko: Warto pamiętać również o niezbędnych środkach chroniących przed zagrożeniami lokalnymi, których powodem są miejsce i charakter pracy oraz rodzaj stosowanej piły łańcuchowej.