Dlaczego warto się zapisać na studia podyplomowe z kosmetologii

Kosmetologia to obszar łączący w sobie zagadnienia wielu dziedzin, takich jak chemia, biologia, farmacja czy medycyna (zwłaszcza dermatologia), ale też nowe technologie, marketing, a nawet ekonomia i prawo. Jeżeli mamy już jakieś wykształcenie w którejś z nich, studia podyplomowe z kosmetologii będą świetnym sposobem na poszerzenie naszych horyzontów, a także kompetencji przydatnych później na rynku pracy.

Perspektywy

Studia te przygotowują nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie do działań zawodowych w wielu rozmaitych, niekiedy wręcz skrajnie różnych miejscach. Salony odnowy biologicznej, gabinety kosmetyczne, dermatologiczne czy SPA to oczywistość, osoby wykształcone w zakresie kosmetologii są jednak poszukiwane również w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i sprzedażą kosmetyków, specjalistycznego sprzętu lub środków higienicznych. Kontrola jakości czy udział w opracowywaniu receptur nowych produktów w laboratoriach i ośrodkach badawczych to kolejne opcje, które absolwenci studiów podyplomowych z kosmetologii mogą rozważać.

Kompetencje

Zostają oni bowiem wyposażeni w wiedzę na temat profilaktyki i pielęgnacji urody czy też opóźniania starzenia, a dzięki licznym zajęciom praktycznych posiądą również umiejętności potrzebne do prawidłowego przeprowadzania specjalistycznych zabiegów leczniczych oraz upiększających, takich jak mezoterapia bezigłowa, liposukcja ultradźwiękowa albo masaż próżniowy.

Możliwości

Zdobyte kompetencje w zakresie kompleksowego planowania tego typu zabiegów wzbogacone o znajomość zasad etyki zawodowej i odpowiednich regulacji prawnych, a także wiedzę z zakresu organizacji i zarządzania gabinetem kosmetycznym będą też świetną podstawą do samodzielnego otwarcia podobnej placówki, o czym przekonuje m.in. rzecznik Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Wisienką na torcie, jeśli chodzi o merytoryczne kwalifikacje zdobywane podczas podyplomowych studiów z kosmetologii, może być natomiast szeroka znajomość produktów kosmetycznych oraz założeń i technik wizażu i stylizacji.