Czym zajmuje się pedagog szkolny?

Pedagog to bardzo ważne stanowisko w każdej szkole. Pedagog szkolny pomaga zarówno dzieciom, rodzicom, jak i nauczycielom w wielu kwestiach i problemach, z którymi ci nie są w stanie sobie poradzić. Jednak to nie koniec jego obowiązków. Każdy słyszał o pedagogu, ale nie każdy wie, czym dokładnie zajmuje się on co dzień w szkole. Na czym polega praca pedagoga szkolnego? Sprawdźmy!

pedagog szkolny

Czym zajmuje się pedagog szkolny?

Osoby piastujące stanowisko pedagoga szkolnego, wspierają placówkę w rozwiązywaniu wielu problemów, zarówno dotyczących kwestii stricte pedagogicznych, jak i wychowawczych. Rozwiązują wiele problemów uczniowskich i rodzicielskich, a także pomagają w rozwoju uczniów. Jakimi zadaniami zajmuje się pedagog? Przede wszystkim pomaga rozwiązywać trudne problemy wychowawcze i pedagogiczne (udzielając pomocy uczniom, rodzicom, jak i nauczycielom) i udziela pomocy psychologicznej. Poza tym, bada potrzeby i możliwości naukowe uczniów, a jeśli wśród nich zdarzają się zaburzenia, taka osoba stara się minimalizować ich skutki w taki sposób, aby dziecko rozwijało się w jak najlepszy sposób. Pedagog szkolny zajmuje się również trudnymi tematami, takimi jak uzależnienia i konflikty. Oprócz tego, bierze on udział w przygotowywaniu indywidualnych zajęć dla dzieci.

Kiedy warto zgłosić się do pedagoga szkolnego?

Do pedagoga szkolnego mogą zwrócić się zarówno uczniowie, jak i rodzice. Uczniowie powinni pomyśleć o pomocy pedagoga, gdy pojawiają się u nich problemy utrudniające funkcjonowanie (zarówno szkolne, jak i domowe) czy komunikację z kolegami ze szkolnej ławki lub nauczycielami. Do pedagoga jednak warto również się zwrócić w momencie, gdy uczeń osiąga sukcesy i czuje się szczęśliwy – może on swobodnie podzielić się swoim dobrym nastrojem i szczęściem z przyjazną osobą.

Jeśli chodzi o rodziców, powinni oni do pedagoga zwrócić się przede wszystkim wtedy, gdy dziecko zachowuje się w trudny sposób i sprawia problemy wychowawcze. Mogą to być uzależnienia, nietypowe zachowanie czy problemy z komunikacją.

W obu przypadkach – uczniów, jak i rodziców, pedagog służy swoim doświadczeniem i wiedzą, aby w jak najlepszy sposób zniwelować zaistniałe problemy i ułatwić funkcjonowanie w szkolnym i domowym środowisku.

Pedagog szkolny – co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Aby zostać pedagogiem szkolnym, należy posiadać odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu oraz ukończyć wyższe studia kierunkowe w tej dziedzinie. Studia mogą być ukończone w dwojaki sposób – można wybrać się na jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogiki, bądź posiadając inne studia magisterskie, uzupełnić swoją wiedzę dzięki studiom podyplomowym w zakresie pedagogicznym. Posiadając wymagane kwalifikacje, można podjąć pracę w publicznych szkołach, jak i niepublicznych, takich jak chociażby Cosik.edu.pl.

Poza odpowiednim wykształceniem, pedagog powinien szczerze lubić pracę z dziećmi i potrafić się z nimi komunikować. Osoba na tym stanowisku musi wzbudzać zaufanie, być wrażliwa, empatyczna i otwarta na innych ludzi. Cechami, którymi powinien odznaczać się też pedagog jest dyskrecja i duża doza cierpliwości.

śr. ocena 0 / głosów 0