Czy warto kształcić się w kierunku kosmetologii?

Kosmetologia jest nową dziedziną, która zdobywa zwolenników zarówno zainteresowanych korzystaniem z jej osiągnięć, jak i planujących pracę w tym zawodzie. Przed wyborem tej drogi kariery warto poznać bliżej tajniki nauki, która – pomimo stosunkowo krótkiej historii – ma znacznie odleglejsze korzenie. Czy wybór studiów kosmetologicznych jest szansą na zawodową przyszłość?

Kosmetologia – nowoczesna dziedzina z historycznym rodowodem

Kosmetologia jest rozbudowaną dziedziną wiedzy, która stanowi interdyscyplinarną gałąź z pogranicza dermatologii i kosmetyki. Jej interdyscyplinarność polega na czerpaniu w praktyce z doświadczeń wielu innych nauk, w tym wspomnianej dermatologii, a także farmacji, fizjoterapii i masażu, estetyki i promocji zdrowia oraz chemii kosmetyków. Ze względu na charakter pracy kosmetolog powinien dysponować wiedzą z dziedziny anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. Dlatego studia w tym kierunku w dużym stopniu przypominają naukę na medycynie.

Czym zajmuje się kosmetologia? Do wiodących obszarów wiedzy z tej dziedziny zaliczają się zarówno metody pielęgnacji skóry z defektami, jak i leczenie chorób dermatologicznych.
W przeciwieństwie do medycyny, która zajmuje się całym organizmem, przedmiotem zainteresowań kosmetologii są skóra, włosy i paznokcie. Celem podejmowanych działań naprawczych jest natomiast nie tylko usuwanie defektów, ale również poprawa wyglądu  kondycji skóry oraz opóźnianie efektów starzenia się. Pomimo całkiem nowoczesnego podejścia, kosmetologia to dziedzina o bardzo odległych korzeniach. Najstarsze dowody na stosowanie kremów i maści upiększających czy nasion jabłek, daktyli i granatów do peelingu pochodzą ze starożytnej Mezopotamii.

Perspektywy na przyszłość

Profesjonalne zabiegi kosmetyczne cieszą się dziś dużą popularnością. Jest to efektem ugruntowanego przekonania wielu osób o możliwości zachowania na dłużej młodego wyglądu. W osiąganiu tego celu mają pomagać nowoczesne osiągnięcia nauki, jaką jest kosmetologia. Pragnienie zachowania zdrowego i młodego wyglądu wynika też z jego znaczenia dla kariery zawodowej czy akceptacji społecznej. Dla wielu osób (w szczególności kobiet) piękny wygląd przekłada się na dobre samopoczucie, to z kolei – na wysoką samoocenę i dalej – na energię do działania. A to już gotowy przepis na sukces. Tę koniunkturę może wykorzystać adept kosmetologii, na którą zaprasza kandydatów Collegium Medyczne Medica. Wśród wielu możliwości, jakie roztaczają się przed osobą z podobnymi kwalifikacjami i wiedzą, jest nie tylko prowadzenie własnego, profesjonalnego salonu. Wraz z doskonaleniem zawodowym i zdobywaniem doświadczenia kosmetolog może też przygotowywać i prowadzić różne kursy kosmetyczne. Mogą one być przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i dla osób, które pracują w zawodzie kosmetyczki czy stylisty i chcą wzbogacić swoje umiejętności. Kwalifikacje i wiedza pozwalają również na pracę przy dystrybucji specjalistycznych preparatów kosmetycznych i aparatury. Każda z tych możliwości jest szansą na rozwój ciekawej kariery zawodowej.

śr. ocena 5 / głosów 5