Certyfikaty z języka angielskiego – Rodzaje i w jaki sposób je uzyskać

Macie w planach zdanie egzaminu potwierdzającego waszą znajomość języka angielskiego i nie wiecie, który certyfikat wybrać? Przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych certyfikatów i podpowiadamy jak można je uzyskać.

Każdy powód dobry

Obecnie znajomość języków obcych odgrywa bardzo istotną rolę, zarówno w szkole i w trakcie zagranicznych podróży, jak i podczas poszukiwania nowej pracy. Za podstawę uważa się umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Zdarza się, że pracodawca lub zagraniczna uczelnia potrzebują potwierdzenia deklarowanego poziomu znajomości. W tego typu przypadkach najlepiej zdecydować się na zdawanie konkretnego egzaminu .

-W przypadku języka angielskiego można wybierać między różnymi rodzajami certyfikatów. Do najważniejszych zaliczają się te wydawane przez University of Cambridge, czyli KET, PER, FCE, CAE i CPE. Poza nimi są jeszcze egzaminy IELTS, czyli International Language Testing System, oraz TOEFL (Test of English as a Foregin Language). To, który wybrać zależy od indywidualnych preferencji, motywacji oraz poziomu znajomości języka – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Jagiellońskie Centrum Językowe.

Różnice

Poszczególne certyfikaty różnią się między sobą nie tylko nazwami. Podstawową różnicą jest ich termin ważności. Warto wiedzieć, że wszystkie certyfikaty Cambridge ważne są przez całe życie, a zdanie egzaminu jest równoznaczne z otrzymaniem certyfikatu. Niestety, istnieje ryzyko zakończenia egzaminu z wynikiem negatywnym.  Poszczególne egzaminy Cambridge różnią się również między sobą poziomami zaawansowania, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Z kolei TOEFL i IELTS ważne są jedynie przez dwa lata i sprawdzają znajomość języka angielskiego w momencie zdawania egzaminu. Nie da się ich nie zdać – po ich napisaniu otrzymuje się dokument z potwierdzeniem aktualnego poziomu językowego.

Jak wybrać

Wybór egzaminu powinien być związany bezpośrednio z powodem, dla którego chcecie do niego przystąpić. Jeśli potrzebujecie potwierdzenia poziomu znajomości języka angielskiego, aby wpisać go w swoje CV, warto zdecydować się na jeden z egzaminów Cambridge. W przypadku starania się o wizę, pracę lub miejsce na uczelni wyższej, która wymaga znajomości języka na konkretnym poziomie, lepiej zdecydować się na IELTS lub TOEFL.

Jak uzyskać certyfikat z języka angielskiego

Do egzaminów można podejść niemal na całym świecie, a najbliższy ośrodek egzaminacyjny odszukacie bez problemu na stronach różnych organizacji. Egzaminy Cambridge zdawać można kilkanaście razy w ciągu roku, a TOEFL i IELTS organizowane są prawie każdego tygodnia. Dobrym sposobem jest także zapisanie się na kurs przygotowawczy do egzaminu w wybranej szkole językowej.