Cechy dobrego biura rachunkowego

Doświadczeni przedsiębiorcy doskonale sobie zdają sprawę z tego, jak duże znaczenie ma dobrze wybrane biuro rachunkowe. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że biuro rachunkowe biurowi rachunkowemu nierówne. Co więcej, różnice mogą być na tyle znaczące, że będzie od nich zależeć dalszy rozwój firmy. Jak więc można rozpoznać dobre biuro rachunkowe?

księgowa

Licencja Ministerstwa Finansów i ubezpieczenie

Na samym starcie trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy biuro legitymuje się licencją Ministerstwa Finansów. Wprawdzie dziś już taka licencja nie jest konieczna, aby prowadzić biuro rachunkowe, jednak jej obecność świadczy o stażu pracy i znajomości przepisów. Certyfikat ten uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu państwowego. Ponadto trzeba posiadać co najmniej dwuletni staż w księgowości i stosowne wykształcenie – dlatego też warto zwrócić uwagę na to, jak długo istnieje dane biuro. Oprócz tego każde biuro rachunkowe musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli księgowy popełni błąd, szkody zostaną pokryte właśnie z takiego odszkodowania. Często polecanym na terenie Poznania biurem rachunkowym, które spełnia wszystkie wymogi i w którym pracują osoby z wieloletnim stażem, jest biuro rachunkowe Atoran.

Przynależność do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Pozytywnym sygnałem dla przedsiębiorców jest informacja, że dane biuro rachunkowe należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i innych organizacji branżowych. To znak, że dba o swoje kompetencje i jakość oferowanych usług. W końcu przepisy w rachunkowości ulegają ciągłym zmianom. Dla wielu przedsiębiorców sporą zaletą jest ponadto otwartość biura na dodatkowe formy komunikacji. Nie każdy jest w stanie odwiedzać biuro w określonych terminach. Dlatego warto sprawdzić wcześniej, czy dane biuro rachunkowe oferuje przesył dokumentów kurierem lub drogą elektroniczną. Co więcej, niektóre biura same oferują odbieranie dokumentów.

Opinie innych klientów

Dobre biuro rachunkowe powinno się oczywiście cieszyć dobrą opinią wśród klientów. Przedsiębiorcy cenią sobie kompleksowość i dostępność. Obecnie dobre biuro obsługuje klientów całościowo, zapewniając im profesjonalne doradztwo w zakresie podatków i nie tylko. Niektóre biura oferują nawet użyczanie adresów rejestracji, a więc wirtualne biura. Godne zaufania biuro rachunkowe cechuje się także sporym doświadczeniem. Warto sprawdzić też, czy stosuje jakieś systemy zabezpieczeń dokumentacji księgowej, zarówno stacjonarnie, jak i elektronicznie. Dla niektórych firm znaczenie ma również możliwość obsługi w języku obcym czy lokalizacja. Nie można zapomnieć w końcu o tym, że coraz więcej polskich przedsiębiorstw działa także za granicami kraju.

śr. ocena 0 / głosów 0