Zastosowanie lasera w usuwaniu brodawek

Te niewielkie twarde guzki o szorstkiej powierzchni występują najczęściej na stopach. Wiele osób jednak się boryka z ich powstawaniem na dłoniach, a nawet w okolicy narządów płciowych. Niektórzy mają z nimi do czynienia także na twarzy – mowa wtedy o brodawkach płaskich.

Brodawki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale bywają bardzo bolesne i uciążliwe. Zakażenia brodawczakiem HPV to jedne z najczęstszych u człowieka na świecie. Dotykają nawet 10% populacji. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do raka.1 Dlatego tak wiele osób chce raz na zawsze się pozbyć tego problemu. Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie lasera w usuwaniu brodawek. Jest to praktycznie bezbolesny i niezwykle skuteczny zabieg.

Dlaczego brodawki powinny być usuwane?

Niestety, ale potrafią one skutecznie uprzykrzyć życie. Przede wszystkim są źródłem bólu i dyskomfortu. Jeśli występują na stopach, nierzadko sprawiają spore problemy z chodzeniem. Osoby, które mają brodawki, czują, jakby chodziły po kamieniach. Poza tym narośle wyglądają bardzo nieestetycznie, szczególnie jeśli występują w widocznych miejscach.

Jak mówi specjalista ze Spółki lekarskiej w Warszawie, takie zmiany powinny być usuwane, ponieważ są źródłem zakażenia. Jeśli masz brodawki, możesz rozprzestrzenić je dalej na ciele lub zarazić nimi inne osoby. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są onkogenne typy wirusa, które mogą doprowadzić do chorób nowotworowych np. narządów płciowych.

Laserowe usuwanie brodawek – dlaczego warto?

Wiele osób decyduje się więc na usunięcie uprzykrzających życie brodawek. Stosują do tego cytostatyki, zamrażanie, leki keratoliczne czy te o działaniu immunomodulującym. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak laser.

Przede wszystkim może on być stosowany na każdej części ciała. Jest też najszybszą możliwością, by odzyskać czystą i zdrową skórę. Co istotne, jest praktycznie bezbolesny w porównaniu do cięcia chirurgicznego, a nawet zamrażania.

Laserowe usuwanie brodawek przebiega szybko i nie wymaga zakładania szwów. Około godziny przed zabiegiem na grudki nakładane są znieczulające plastry, wykluczające ryzyko bólu. Przez jakiś czas w miejscu poddanym usunięciu widoczny jest strupek, który z czasem znika. Nie powinno się go zdrapywać, zmiękczać ani moczyć, by nie doprowadzić do powstania blizny.

Warto postawić na laser, gdyż niszczy on wirusa doszczętnie. W przypadku innych metod, takich jak chirurgiczne wycięcie czy leki, często jego aktywne pozostałości zostają w ciele. Jeśli więc chcesz się pozbyć problemu nawet w kilka minut, postaw na laserowe usuwanie brodawek.

1 https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/brodawczak-moze-powodowac-raka-co-to-jest-wirus-brodawczaka-ludzkiego-aa-52NN-9NAY-hq3X.html

śr. ocena 5 / głosów 5