Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna z roku na rok cieszy się wśród pacjentów coraz większą popularnością. Wszystkie wykonywane w jej ramach zabiegi służą ogólnej poprawie wyglądu naszych zębów i estetyki uśmiechu oraz zniwelowaniu ewentualnych defektów samych zębów. Jakie zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej cieszą się największą popularnością, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego stomatologia estetyczna jest tak popularna?

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej cieszą się stale rosnącą popularnością, dlatego że w XXI wieku przykładamy coraz większą uwagę do swojego wyglądu. Ma to wpływ na naszą pewność siebie oraz na to w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych ludzi. Niestety nie każdy jednak rodzi się z pięknymi i prostymi zębami, często także na wygląd naszego uzębienia mają wpływ różne przypadki losowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z gabinetu dentystycznego dr Jolanty Bochińskiej w Szczecinie: Aby mieć idealny uśmiech i piękne zęby niestety nie wystarczy przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Nie każdy z nas rodzi się z idealnymi zębami i czasem, jeśli chcemy mieć idealnie białe i proste zęby, należy im nieco w tym pomóc. W tym celu wykonuje się różnego typu zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Najpopularniejszymi z nich są korekta uśmiechu poprzez użycie licówek pełnoceramicznych, zakładanie koron protetycznych oraz bijące ostatnio rekordy popularności profesjonalne wybielanie zębów przy użyciu lamp Beyond lub metodą nakładkową.

Licówki pełnoceramiczne

Pierwszym z wartych omówienia zabiegów jest korekta linii uśmiechu poprzez nałożenie licówek pełnoceramicznych. Licówki to tak naprawdę cieniutkie płytki, które stomatolog nakleja na przednią część zębów pacjenta. Efektem takiego zabiegu jest błyskawiczna i stosunkowo niedroga korekta kształtu zębów oraz ich koloru. Licówki pełnoceramiczne stosuje się również w celu zakrycia przerw między zębami (tzw. diastema).

Korony protetyczne

Innym bardzo często wykonywanym zabiegiem w ramach stomatologii estetycznej jest zakładanie koron protetycznych. Zabieg ten służy rekonstrukcji utraconego zęba, np. po wszczepieniu implanta zębowego lub jego odbudowie np. po wykonaniu leczenia endodontycznego, kiedy ząb jest już tak bardzo zniszczony, że nie ma możliwości jego odbudowy przy użyciu materiałów kompozytowych. Założenie korony ceramicznej lub porcelanowej sprawia, że możliwe jest idealne odtworzenie estetyki zęba oraz jego funkcjonalności.

Wybielanie zębów

Najczęściej wykonywanym zabiegiem w ramach stomatologii estetycznej jest jednak wybielanie zębów. W gabinetach stomatologicznych korzysta się zazwyczaj z dwóch metod: metody nakładkowej oraz wybielania zębów przy użyciu lampy Beyond.

Metoda nakładkowa polega na samodzielnym stosowaniu przez pacjenta w domu indywidualnie przygotowanych dla niego nakładek na żeby oraz odpowiednio dobranego preparatu wybielającego. Pacjent stosuje nakładki z umieszczonym preparatem w nocy. Całą terapia trwa około 2-3 tygodni.

Znacznie bardziej popularne jest jednak wybielanie zębów z użyciem lamp Beyond. Największą zaletą tej metody jest możliwość wybielenia zębów nawet o 14 odcieni w tracie zaledwie jednej wizyty w gabinecie. Metoda ta polega na dokładnym pokryciu zębów preparatem wybielającym oraz na jego naświetlaniu zimnym, niebieskim światłem lampy Beyond, które powoduje przyspieszenie działania preparatu. Zabieg ten daje błyskawiczne efekty i jest całkowicie bezpieczny dla zębów pacjenta.