Zabiegi przeprowadzane w ramach stomatologii estetycznej

Ze stomatologii estetycznej każdego roku korzysta coraz więcej pacjentów. Każdy bowiem chciałby mieć piękny uśmiech oraz nie mieć na zębach żadnych widocznych defektów, a walkę z takimi problemami umożliwiają zabiegi wykonywane w ramach stomatologii estetycznej. Pacjenci wybierając się do gabinetu stomatologicznego, specjalizującego się w stomatologii estetycznej, najczęściej korzystają z zabiegów wybielania zębów oraz wykonują korekty linii uśmiechu przy użyciu licówek.

Dlaczego tak chętnie korzystamy ze stomatologii estetycznej?

Fakt coraz chętniejszego korzystania ze stomatologii estetycznej jest związany z ogólną zmianą dotyczącą przykładania uwagi do swojego wyglądu zewnętrznego. Oczywiście to nie jest tak, że jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu żeśmy tego nie robili i nasz wygląd był dla nas mało istotny, ale w XXI wieku ma to już zdecydowanie większe znaczenie. Od naszego wyglądu zależy bowiem nasza samoocena, pewność siebie, ale także to w jaki sposób patrzą na nas inni ludzie. Zęby są tylko jednym z elementów o które dbamy, jednak niezwykle istotnym. Niestety każdy człowiek ma inne zęby, mało kto ma je proste od urodzenia, mało kto ma je także śnieżnobiałe i dlatego aby zapewnić im estetyczny wygląd rzadko wystarczy przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i czasem konieczne jest wykonanie także odpowiednich zabiegów w ramach stomatologii estetycznej. Najpopularniejszymi estetycznymi zabiegami wykonywanymi w gabinetach stomatologicznych są wybielanie zębów, zakładanie koron protetycznych oraz korekta uśmiechu z zastosowaniem licówek pełnoceramicznych.

Wybielanie zębów

Nasz opis poszczególnych zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii estetycznej rozpoczniemy od opisania chyba najczęściej wykonywanego zabiegu, czyli wybielania zębów. W gabinetach stomatologicznych wybielanie zębów wykonuje się przy użyciu dwóch metod: wybielanie z użyciem lamp oraz wybielanie metodą nakładkową.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Przychodni Stomatologicznej Dental w Lublinie: Wybór odpowiedniej metody zazwyczaj zależy od tego jak szybko pacjent chce osiągnąć wymarzony efekt wybielania. Bardziej niecierpliwym osobom polecamy wybielanie z użyciem lamp. W tym przypadku, aby w pełni wybielić swoje zęby o kilka odcieni wystarczy bowiem tylko jedna, trwająca niewiele ponad godzinę, wizyta w gabinecie. Wybielanie metodą nakładkową trwa nieco dłużej/. W tym przypadku pacjent bowiem otrzymuje indywidualnie wykonaną na podstawie wycisku zębów nakładkę oraz preparat wybielający i musi je stosować samodzielnie w domu przez około 2 tygodni. Obie te metody dają bardzo zbliżony efekt i są całkowicie bezpieczne dla zębów oraz dla naszego zdrowia.

Licówki pełnoceramiczne

Drugim popularnym zabiegiem wykonywanym w ramach stomatologii estetycznej jest korekta linii uśmiechu z użyciem licówek pełnoceramicznych. Zabieg jest bardzo prosty, licówki w postaci cieniutkich płytek naklejane są przez stomatologa na powierzchnie zębów, dzięki czemu możliwe jest dokonanie korekty kształtu zębów oraz ich koloru. Drugim zastosowaniem licówek pełnoceramicznych jest zakrycie istniejących przerw między zębami.

Korony protetyczne

Ostatnim popularnym zabiegiem przeprowadzanym w ramach stomatologii estetycznej jest zakładanie koron protetycznych. Jest to zabieg będący na pograniczu stomatologii estetycznej i protetyki, ponieważ korony zębowe przede wszystkim służą rekonstrukcji utraconych zębów, np. przy leczeniu kanałowym lub po wszczepieniu implantów zębowych. Korony protetyczne zazwyczaj wykonane są z porcelany lub z ceramiki, dzięki czemu są w stanie idealnie zastąpić naturalny ząb pacjenta.