Turmaliny i opale – biżuteria z zachwycającymi kamieniami

Choć to diamenty uchodzą za najbardziej pożądane kamienie szlachetne i właśnie one najczęściej zdobią pierścionki zaręczynowe, warto pamiętać również o innych, nie mniej zachwycających kamieniach. Przyjrzyjmy się bliżej turmalinom i opalom, których oryginalna uroda pozwala tworzyć zachwycająco piękną, zupełnie wyjątkową biżuterię. Jak wyglądają i jakie są ich właściwości?

Zmienne trendy i mody nie dotyczą wyłącznie świata odzieży. Również w jubilerstwie rozmaite kamienie cieszyły się większym lub mniejszym zainteresowaniem w różnych momentach dziejowych. Zanim kobiety pokochały diamenty, znacznie bardziej ceniły sobie barwne klejnoty, takie jak rubiny, szmaragdy i szafiry. Obecnie rosnącym zainteresowaniem cieszą się niezwykłe opale i turmaliny.

Turmalin – kamień, który przemierzył tęczę

Według starożytnych podań turmalin przemierzył kiedyś całą tęczę i w trakcie tej podróży zebrał wszystkie znajdujące się na niej kolory. Rzeczywiście, nie sposób znaleźć drugiego minerału, który występowałby w tak bogatej palecie barw. Do tworzenia biżuterii wykorzystuje się turmaliny niebieskie (indygolit), czerwone i różowe (rubellit, tzw. turmalin arbuzowy), fioletowe (sybertyt), żółte, zielone, czarne (szeryl, najczęstsza odmiana), a nawet bezbarwne. Turmaliny tęczowe łączą w sobie kilka barw jednocześnie.

Turmaliny przywędrowały do Europy w XVIII wieku ze Sri Lanki i ze względu na niepowtarzalną urodę od razu podbiły serca wytwornych dam. Biżuteria z turmalinami jest nie tylko wyjątkowo piękna – przypisuje się jej także niezwykłe właściwości magiczne i lecznicze. Te niesamowite kamienie mają chronić swoich właścicieli przed zazdrością i zapewniać spokój oraz szczęście w przyjaźni i miłości. Poza tym turmaliny wzmacniają zdrowie i oczyszczają powietrze.

Kolorowe turmaliny mogą zdobić najróżniejsze elementy biżuterii. Najpiękniej prezentują się duże, pojedyncze kamienie turmalinu w prostych pierścionkach. Ciekawe efekty można też osiągnąć, obsadzając turmalin w złotej zawieszce lub kolczykach – opowiada nasza rozmówczyni z Wonder Fine Jewellery.

Opal – galaktyki zamknięte w kamieniu

Kamieniem szlachetnym, który bez trudu rozpozna nawet laik, jest opal. Żaden inny minerał nie jest w stanie zaprezentować tak niesamowitej gry barw. Każdy ruch dłonią ubraną w pierścionek z opalem natychmiast przyciąga uwagę. Opal nie lśni jak diament, ale mieni się feerią barw na swój niepowtarzalny sposób, przez co w przeszłości sądzono, że kamień ma pochodzenie magiczne.

Meduzy oświetlane blaskiem księżyca, wybuchy wulkanu, światło błyskawic podczas tropikalnej burzy, chińskie fajerwerki, a może obce galaktyki? Na przestrzeni dziejów wymyślano rozmaite sposoby na opisanie wyglądu biżuterii z opalami. Ostatecznie żadne z tych porównań nie oddało wyjątkowości opalu. Zamiast tego to on dał początek słowu opalizacja, czyli terminowi dla opisywania tego zjawiska optycznego.

Podstawowa barwa opalu, będąca tłem dla kalejdoskopowej gry wielu kolorów, różni się w zależności od rodzaju kamienia. W sztuce jubilerskiej najczęściej używa się opali białych i mlecznych, rzadziej czarnych, czerwonych, różowych czy niebieskich. Różne rodzaje opali dają też rozmaite efekty optyczne – oprócz opalizacji możemy zaobserwować np. efekt kociego oka lub opalescencję.

Jakie znaczenia przypisuje się opalom? Według starożytnych Greków opale są źródłem mocy przewidywania przyszłości, dla Rzymian były oznaką czystości i nadziei. Obecnie uznaje się, że noszenie biżuterii z opalami gwarantuje dobre sny, koi nerwy i sprzyja kondycji fizycznej, toteż niektórzy przyznają im miano odmładzających kamieni radości życia.

Choć biżuteria z oplami i turmalinami jest niewątpliwie piękna, na próżno szukać jej w sklepach sieciowych. Ponieważ są to kamienie kosztowne i dopiero wracają do łask Polek po okresie długiego zapomnienia, tak piękne wyroby znajdziemy niemal wyłącznie w pracowniach biżuterii autorskiej. Bardzo często są to pojedyncze wyroby biżuteryjne, zaliczane do kategorii unikatów. Jeśli więc szukasz wyjątkowej i zaskakującej biżuterii dla siebie lub na prezent, rozglądaj się właśnie za autorskimi pracowniami jubilerskimi.

śr. ocena 5 / głosów 6