Rodzaje metalowych dodatków krawieckich

Wśród nieprzebranego bogactwa możliwości, jakie oferują najróżniejsze warianty dodatków krawieckich, na szczególną uwagę zasługuje dość liczna grupa elementów wykonanych z metalu. W zależności od konkretnego ich rodzaju, mogą one pełnić funkcje czysto praktyczne albo stanowić ozdobę wyrobu odzieżowego, jak również łączyć w sobie funkcjonalność i dekoracyjność.

Guziki

Do najbardziej podstawowych dodatków krawieckich od stuleci należą guziki. Te metalowe wykorzystuje się przede wszystkim w wyrobie odzieży dżinsowej. Mogą być gładkie lub pokryte wzorami, a także posiadać otwór.

Dzielimy je również na stacjonarne i obrotowe, zamocowane na stopce z metalu albo plastiku – dodaje przedstawiciel importującej galanterię metalową firmy Krawgors. Występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Nity i ćwieki

Decydując się na jeden z nich, warto u tego samego dostawcy zaopatrzyć się w pasujące do niego nity. One też mogą być gładkie albo tłoczone, ewentualnie wyposażone w specyficzne wypustki. Stosuje się je zasadniczo do wzmocnienia szwów w ubraniach skórzanych oraz dżinsowych (zwłaszcza przy połączeniu kieszeni i szlufek w spodniach), mogą też jednak pełnić funkcję dekoracyjną. Z nitów tzw. ozdobnych – podobnie jak z metalowych ćwieków – można tworzyć np. na kurtkach, torebkach czy paskach niezwykle ciekawe wzory.

Zatrzaski i inne zapięcia

Znacznie wygodniejszym „w obsłudze” zapięciem niż guzik są metalowe zatrzaski, które mogą przybierać najrozmaitsze formy. Wyróżnić wśród nich można chociażby napy, popularne zwłaszcza w kurtkach i bezrękawnikach, ale spotykane też bardzo często w galanterii i obuwnictwie. Delikatniejszym wariantem zatrzasku są tzw. springi, używane z kolei zamiast guzików w wyrobach z dzianin i delikatnych tkanin. One również występują w różnych kolorach i rozmiarach – tak samo jak inne zamienniki guzików, czyli wszelkiego rodzaju klamry, zamki błyskawiczne wraz z przywieszkami czy haftki.

Ozdoby i sznurki

Wśród metalowych dodatków krawieckich znajdziemy też specjalne końcówki do sznurków, spotykanych przy odzieży sportowej i nie tylko. Końcówki te zapobiegają pruciu się i przemieszczaniu sznurka, a przybierać mogą formę od zaciskowej, przez sprężynową, aż po klasyczny stożek. Do regulacji sznurków służą natomiast charakterystyczne stopery, które również bywają wykonane z metalu i występują w wielu kształtach i rozmiarach.

Na koniec warto wspomnieć o metalowych ozdobach przyszywanych, do których należą między innymi zakończenia szlufek, zawieszki i kółka do wiązań z tasiemek, a także elementy dekoracyjne do kołnierzyków i blaszki, na których można umieścić logo producenta bądź projektanta danego wyrobu odzieżowego, a w przypadku uniformów służbowych – logo firmy, która je zamówiła.