Profesjonalny makijaż bez tajemnic – jak zostać wizażystką?

Profesjonalny makijaż to taki, który wydobywa najpiękniejsze aspekty twarzy, skutecznie ukrywa niedoskonałości, a przy tym jest idealnie dopasowany do typu urody właścicielki, która czuje się w nim po prostu dobrze. Stworzenie takiego makijażu nie jest zadaniem prostym i nigdy nie bywa dziełem przypadku, dlatego szykując się do bardzo ważnych wydarzeń, panie zwykle decydują się na pomoc wizażystki.

Wizażysta znajduje się już obecnie na oficjalnej liście zawodów, a zapotrzebowanie na osoby tej profesji jest coraz większe – zauważa ekspert z Centrum Edukacji Pasja.

Dzięki doskonałym umiejętnościom w zakresie dobierania odpowiednich kosmetyków i właściwej ich aplikacji, wizażysta aranżuje twarz zgodnie z typem urody, strojem, specyfiką okazji i panującymi trendami.

Jak zostać wizażystką?

Do wykonywania zawodu wizażysty nie wystarczy niestety sam talent. Wrodzone zdolności manualne i zmysł artystyczny są oczywiście ważne, jednak nieprzecenioną rolę w budowaniu warsztatu mają nauka i praktyka, zdobywane poprzez ciężką pracę. Aby pracować w profesjonalnym zakładzie kosmetycznym, niezbędne są także konkretne uprawnienia i certyfikaty. A zatem co dokładnie trzeba zrobić, by zyskać formalne uprawnienia wizażysty?

Osoby aspirujące do zawodu wizażysty mają do wyboru kilka ścieżek edukacyjnych. Pierwsza z nich wiedzie przez pięcioletnie studia kosmetologiczne z wyborem odpowiedniej specjalizacji. Jest to jednak droga najdłuższa i najtrudniejsza. Drugą opcją jest nauka w  tudium policealnym, jednak również w tym przypadku musimy liczyć się z co najmniej roczną i bardzo kosztowną edukacją.

Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla samorodnych talentów, które sztukę makijażu postrzegają jako osobistą pasję i mają w tym zakresie duże doświadczenie amatorskie, jest uczestnictwo w kursie makijażu profesjonalnego.

Tu należy jednak być ostrożnym – przed zapisaniem się na kurs warto sprawdzić, czy szkoła posiada odpowiednie uprawnienia, dzięki którym może przyznawać swoim uczniom certyfikaty zawodowe i zaświadczenia MEN. Tylko z tymi dokumentami będziesz mogła w przyszłości w pełni legalnie wykonywać zawód wizażystki i przeprowadzać wszystkie zabiegi, jakie poznałaś podczas szkolenia.

Czego nauczysz się na kursie?

Aby zostać wizażystką musisz posiadać nie tylko umiejętności praktyczne, ale także szeroką wiedzę. Podczas kursu makijażu profesjonalnego I stopnia nauczysz się rozpoznawać różne typy cery, poznasz tajniki analizy kolorystycznej typu urody i przygotujesz się do przeprowadzenia samodzielnej, fachowej analizy budowy twarzy. Opanujesz również zasady i techniki wykonywania makijażu dziennego, ślubnego, wieczorowego oraz kamuflującego.

II stopień kursu przeniesie cię na wyższy poziom wtajemniczenia w świat wizażu. Nauczysz się optycznie zmieniać proporcje twarzy i modelować jej elementy. Poznasz techniki i tricki niezbędne do wykonania make-upu stylizowanego, biżuteryjnego, fantazyjnego i typu fashion.

Uczestnictwo w kursie zawodowym i trening pod okiem doświadczonego wizażysty-instruktora da ci znacznie więcej, niż certyfikaty potwierdzające twoje umiejętności. W trakcie szkolenia poznasz najlepsze techniki nakładania kosmetyków, a wszystkie ewentualne błędy skoryguje przyjazny instruktor. Ćwicząc pod okiem trenera będziesz miała możliwość wypróbowania rozmaitych kosmetyków, bez konieczności inwestowania własnych zasobów. Dzięki temu jeszcze przed rozpoczęciem pracy dowiesz się, jakie kosmetyki muszą znaleźć się w twoim kufrze, a jakich zdecydowanie będziesz unikać.