Okulary czy soczewki kontaktowe – co wybrać?

Wybór odpowiednich okularów oraz soczewek, które będą nam służyć przez cały dzień, to wbrew pozorom trudne zadanie. Nie dla każdego wybór jest jednoznaczny i oczywisty dlatego zanim podejmiemy decyzję, co wybrać, soczewki czy okulary, sprawdźmy kilka podstawowych informacji na ich temat, aby nie żałować wyboru.

Zalety i wady okularów

Jak mówią specjaliści z zakładu optycznego M&M Mazurkiewicz zanim zdecydujemy się na wybór okularów, zastanówmy się nad ich zaletami oraz wadami. Jeśli chodzi o zalety, to okulary przede wszystkim możemy szybko założyć i ściągnąć. W dodatku, okulary może nosić każdy bez względu na rodzaj i zaawansowanie wady wzroku. Warto też dodać, że w ostatnich czasach okulary stały się również modnym dodatkiem modowym i mogą stanowić również odzwierciedlenie naszego stylu i charakteru. Jednak okulary posiadają też kilka wad, które bywają uciążliwe, jak chociażby użytkowanie ich podczas deszczu. Podczas takiej pogody nasza widoczność niestety staje się mocno ograniczona. Kolejną istotną kwestią jest koszt okularów. W prawdzie jest to wydatek jednorazowy na kilka lat, jednak koszt szkieł, a przede wszystkim modnych oprawek, jest wysoki. Dodatkowo podczas użytkowania okularów, musimy się liczyć z tym, że łatwo mogą uleć uszkodzeniom- szczególnie podczas aktywności fizycznych. 

Zalety i wady soczewek

Główną zaletą soczewek jest przede wszystkim fakt, że są niewidoczne i nie przysłaniają naszych oczu. Soczewki nie ograniczają także naszego pola widzenia, a deszczowa pogoda nie ma wpływu na jakość widzianego obrazu. W dodatku, soczewki nie tłuką się i nie ulegają zniszczeniom, jeśli są poprawnie założone, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych. Warto też zwrócić uwagę, że jednorazowy koszt zakupu soczewek nie jest wielki, i jest to kwota kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca.

Jednak soczewki także mają kilka wad użytkowania. Główną z nich jest sposób i czas ich zakładania. Dla niektórych może być uciążliwy i zabierać sporo czasu. Należy również pamiętać, że nie każdy może nosić soczewki, istnieją pewne przeciwwskazania medyczne, dlatego przed decyzją o wyborze soczewek, skonsultujmy się z optometrystą, który przedstawi wszystkie za i przeciw oraz pomoże dobrać odpowiednią moc i krzywiznę soczewek.

Co więc wybrać?

Wybór soczewek i okularów powinien być uzależniony przede wszystkim od naszej wady wzroku oraz trybu życia, jaki prowadzimy. Dla osób aktywnych lepszym rozwiązaniem będą soczewki, z kolei tradycyjne okulary lepiej sprawdzą się u osób z poważniejszymi wadami wzrokowymi. Jednak pamiętajmy, że obecna wiedza i technologia nie wyklucza noszenia okularów i soczewek naprzemiennie, dlatego nie musimy dokonywać wyboru.

śr. ocena 5 / głosów 4