Metody usuwania i maskowania blizn

Blizny na ciele to przypadłość wielu osób. Bardzo często związane są z niezbyt przyjemnymi wspomnieniami. Mogą być także wynikiem problemów skórnych, z którymi pacjent miał problem w młodości. Można się oczywiście do nich przyzwyczaić. Jednak w dzisiejszych czasach z łatwością można się ich pozbyć – usuwając je za pomocą nowoczesnych metod. W jaki sposób można usunąć blizny?

Blizny – w jaki sposób powstają?

Blizny są śladem po urazie mechanicznym. Powstają podczas naturalnego procesu gojenia się rany. Miejsce, w którym doszło do zranienia, wypełnia bardzo silnie unaczyniona, zdrowa tkanka. Wyróżnia się kilka rodzajów blizn, w zależności od tego, w jakim miejscu się znajdują, czy jak bardzo są rozrośnięte na ciele. Blizny mogą zostać podzielona na:

  • przerostowe,
  • zanikowe,
  • bliznowce, czyli blizny bardzo rozrośnięte. 

Specjalista z firmy KERAMED Gabinet medycyny estetycznej zauważa:

Tak naprawdę nie ma możliwości całkowitego zlikwidowania blizny – są one wynikiem naturalnego procesu leczenia się urazów mechanicznych, czyli gojenia się skóry. Możliwe jest jednak oddziaływanie na nie w sposób pozwalający na praktycznie całkowite ich zniwelowanie i zakrycie. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od charakterystyki danej blizny. Znacząca jest głębokość, miejsce, w którym występuje blizna, czy metoda stosowana przez specjalistę w salonie medycyny estetycznej

Usuwanie oraz maskowanie znamion bliznowych

Współczesna medycyna umożliwia całkowite zmniejszenie widoczności większości blizn u pacjentów. Niezależnie od umiejscowienia, czy jej wielkości – usuwanie jest skomplikowanym zabiegiem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Do najczęściej stosowanych metod, które umożliwiają usunięcie lub zamaskowanie znamion bliznowych zalicza się zabiegi laserowe. Dzięki tej metodzie można skutecznie poradzić sobie z bliznami po oparzeniach, urazach mechanicznych, jak również tych powstałych po trądziku.
W gabinecie medycyny estetycznej, w zależności od rodzaju blizny możliwe będzie wykonanie kilku zabiegów w celu uzyskania odpowiedniego efektu. 

Dobrym sposobem pozbycia się lub zamaskowania śladu po bliźnie jest poddanie się innym zabiegom zaliczanym do medycyny estetycznej. Jedną z metod walki z bliznami jest mezoterapia, czyli zabieg polegający na wstrzykiwaniu w wybrane miejsce specjalnej mieszanki, w skład której wchodzi między innymi kwas hialuronowy. Wstrzyknięta mieszanka ma za zadanie zwiększyć napięcie skóry oraz nawilżyć ją. Oba efekty pozwalają na zwiększenie poziomu regeneracji skóry, co prowadzi do gojenia się blizn. Zamiennie z tym zabiegiem, możliwe jest również korzystanie z liftingu wampirzego, który przynosi podobne efekty, a który dodatkowo jest bardzo bezpieczny i nie powoduje reakcji alergicznych.

Przed wykonaniem zabiegów związanych z usunięciem blizn warto skonsultować się ze specjalistą, doświadczonym w zakresie medycyny estetycznej. Należy także sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby mieć pewność, że wszystkie działania są bezpieczne dla pacjenta.

śr. ocena 5 / głosów 5