Kamizelki wiecznie modnym ubraniem na każdą porę roku

Kamizelki co jakiś czas wracają do modowych łask w coraz to innych wydaniach. Ten ubiór, przed wiekami typowo męski, dziś noszony zarówno przez panów, jak i przedstawicielki płci pięknej, ma mnóstwo wariantów i zastosowań. Interesujące kroje i materiały urozmaicają strój. Bogactwo wyboru sprawia, że można znaleźć kamizelkę na rozmaite okazje. Dlaczego warto mieć ją w garderobie?

Historia kamizelek

Kamizelki dotarły do Europy z Persji. Przez pewien czas był to ubiór wyłącznie męski. Pierwsze kamizelki odbiegały wyglądem od znanych nam współczesnych wersji. Jak wyglądały? Zapytałyśmy o to ekspertkę ze sklepu Avanti Konieczko.

Gdyby podróżnik w czasie cofnął się do XVII wieku, raczej nie rozpoznałby kamizelki. Choć dziś wydaje się nam to niedorzeczne, pierwsze kamizelki miały rękawy! Dziś przecież właśnie ich brak odróżnia ten typ ubrania od innych. Były też długie – sięgały nawet do kolan, tak jak okrycia wierzchnie.

Początkowo kamizelki noszono pod kaftanem. Popularność zdobyły za sprawą odejścia Anglików od wyszukanych strojów inspirowanych modą francuską po pożarze Londynu – wydarzenie to wymusiło nieco skromniejszy styl życia angielskiego dworu.

Dziś kamizelka w klasycznym ujęciu kojarzy się przede wszystkim jako element trzyczęściowego eleganckiego stroju męskiego, stanowiący uzupełnienie spodni garniturowych i marynarki.  Moda kobieca, w czasach współczesnych znacznie odważniejsza i bardziej zróżnicowana niż męska, wytworzyła mnóstwo typów kamizelek odmiennych pod względem stylu i materiałów.

Kobiece kamizelki na każdą okazję

Damskie kamizelki to ciekawy i obszerny dział mody. Znajdą się tu zarówno stroje zbliżone krojem i zastosowaniem do męskich kamizelek garniturowych, jak i np. zupełnie niezobowiązujące kamizelki jeansowe czy letnie kamizelki bawełniane pełniące funkcję delikatnych narzutek. Wiele pań (choć panowie też) zakłada grubsze pikowane lub polarowe kamizelki w chłodniejsze dni, aby zapewnić ciepło częściom ciała szczególnie wrażliwym na zimno – klatce piersiowej i dolnej partii pleców. Ponieważ kamizelki nie mają rękawów, utrzymują ciepło w tych kluczowych partiach, a jednocześnie zapewniają pełną swobodę ruchów.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ostatnio kamizelki futrzane. To świetna propozycja w okresie przejściowym, kiedy pogoda jest kapryśna i nie wiadomo, jak się ubrać, aby zapewnić sobie komfort. Ten typ kamizelki urozmaici nudny jesienno-zimowy strój, da ciepło, ale nie pozwoli nam się przegrzać. To doskonały ubiór na czas, kiedy jest zbyt ciepło na kurtki, a zbyt chłodno na to, aby nie korzystać z okrycia wierzchniego.