Jak powstają kolczyki z żywicy?

Wiele kobiet poszukuje niebanalnej i artystycznej biżuterii, która mogłaby idealnie oddać ich charakter lub zainteresowania. Standardowe złoto, czy srebro nadal są popularne, ale rynek zapełnia się innymi, równie ciekawymi propozycjami. Jedną z nich są między innymi kolczyki wykonane z żywicy. Sprawdź, jak powstaje taka ręcznie robiona biżuteria i czym się wyróżnia.

kolczyki z żywicy

Co sprawia, że kolczyki z żywicy są unikalnym produktem?

Unikalność biżuterii wykonywanej z użyciem żywicy polega na tym, że jest ona tworzona tak zwaną metoda DIY – Do It Yourself, co w tłumaczeniu oznacza Zrób to sam. Nawet jeżeli sam projekt dotyczy całej serii, to indywidualne wykonanie sprawia, że kolczyki różnią się nawet drobnymi szczegółami. To idealna propozycja dla wszystkich tych osób, którym zależy na oryginalności.

Proces powstawania biżuterii z żywicy

Zależnie od projektu i jego skomplikowania biżuteria z żywicy w ciągu 3-7 dni. Nie jest to produkcja seryjna, która odbywa się za pomocą automatycznych urządzeń. Każdy element wykonywany jest ręcznie, co wpływa na czas konieczny do realizacji zlecenia.

Tradycyjne formy jubilerskie ze złota, czy srebra produkowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Można otrzymać je niemal błyskawicznie, podczas gdy realizacja biżuterii z żywicy jest długim, a często też skomplikowanym procesem. Wszystko zależy od tego, czy żywica musi być barwiona lub, czy dostępne są odpowiednie kolory pigmentów, które zostały wybrane na etapie projektu. Czasem zdarza się, że samo połączenie poszczególnych elementów, jeżeli są niewielkie i jest ich sporo, wymaga precyzji, która zajmuje kilka dni – zauważa specjalista z firmy Projekt Żywica.

Jakie produkty potrzebne są do wykonania kolczyków z żywicy?

Pomimo że proces produkcji kolczyków z żywicy jest dosyć skomplikowany, nie wymaga on stosowania specjalistycznych urządzeń lub narzędzi. Każdy projekt jest co prawda inny, a sami wykonawcy mają różne techniki, jednak obowiązkowymi składnikami potrzebnymi do wykonania ozdób są:

  • żywica epoksydowa,
  • barwnik do żywicy,
  • forma,
  • środek polerski,
  • metalowe lub srebrne elementy.

Bardzo często w żywicy zatapiane są różnego rodzaju suszone rośliny, muszelki, kolorowe kamyki lub inne elementy. Wówczas również należy je wcześniej przygotować.

Zwykle ozdoby będące bardzo ważną częścią kolczyków umieszczane są w specjalnej formie. Zazwyczaj wykorzystuje się silikonowe pojemniki w różnych kształtach. Następnie powoli wlewana jest żywica, która otacza znajdujący się wewnątrz element. Ta czynność wykonywana jest bardzo wolno – w innym przypadku doszłoby do powstania nieestetycznie prezentujących się pęcherzyków. Po zastygnięciu następuje szlifowanie, polerowanie oraz ustalenie ostatecznej formy lub wzbogacenie projektu o dodatkowe zdobienia w postaci metalowych, czy srebrnych elementów. Dopiero wtedy produkt jest gotowy, aby trafić do rąk klienta. Projekt Żywica to miejsce, które może pochwalić się samodzielnym nadawaniem kształtów kolczyków – nie tylko poprzez korzystanie z form. Żywica łączona jest wówczas z drewnem, które nadaje jej kształt, a kolczyki stają się jeszcze bardziej niepowtarzalne. 

śr. ocena 0 / głosów 0