Elementy ozdobne sukien ślubnych

Suknia ślubna to wyjątkowy strój. Na ogół zakłada się ją jeden raz w życiu. Dlatego częstym widokiem jest bogato zdobiona suknia ślubna, w której panna młoda może wyglądać i czuć się naprawdę wyjątkowo – jak księżniczka. Jakie ozdoby zmieniają prostą suknię w wymarzony strój? Co jest wykorzystywane jako dodatek podczas szycia sukien ślubnych? Poznaj detale, które dodają magii.

ozdoba-suknia-slubna

Jak i z czego szyje się suknie ślubne?

Każda panna młoda wie, ile zachodu trzeba, aby cieszyć się wymarzoną suknią ślubną. To jeden z kluczowych elementów przygotowań do dnia zawarcia małżeństwa. Dlaczego to tyle trwa? Opowiada znawczyni ze Studia Sukien Ślubnych Le Frou-Frou:

Wyjątkowej sukni ślubnej nie da się uszyć w jeden wieczór. Ba! Najczęściej jeden dzień nie wystarcza na decyzję o tym, jaka ma ona być. Zaczynamy więc od swobodnej rozmowy z klientką. Przedstawia nam ona swoje oczekiwania i obawy, a my poznajemy jej styl i osobowość. Może wybierać spośród naszych projektów albo powierzyć uszycie czegoś według jej pomysłu. Kolejny bardzo ważny etap to zebranie wymiarów. Ciało kobiety zmienia się w czasie, a suknie są przygotowywane niekiedy przez kilka miesięcy, dlatego warto powtórzyć mierzenie. Trzeba też zostawić pewien zapas czasu na poprawki już przygotowanej sukni. Można oczywiście wypożyczyć albo kupić gotową suknię ślubną, ale ona nigdy nie będzie leżała idealnie.

Suknie ślubne na zamówienie są szyte w dużej mierze ręcznie, z najwyższej jakości materiałów. Zaliczają się do nich takie tkaniny, jak: jedwabne satyny, szyfony, organzy, atłasy, tiule, gipiury, koronki, a także bardzo cienkie wełny.

Ozdobne elementy w sukniach ślubnych

Większość z wyżej wymienionych materiałów, z których powstają suknie ślubne, sama w sobie stanowi nie tylko tworzywo, ale też ozdobę. Delikatny połysk tkaniny lub jej chropowatość i sposób układania się, wzór koronki lub gipiury – te elementy decydują o charakterze sukni i nadają ton całej stylizacji. Jednak sam materiał to na ogół za mało. Panna młoda ma olśniewać! Dlatego w tym wyjątkowym dniu nie należy skąpić sobie ozdób. W jaki sposób wzbogacane są suknie ślubne?

Na sukniach ślubnych sprawdzają się ozdoby błyszczące niczym biżuteria. Wiele dodatków pochodzi zresztą ze świata biżuterii. Popularne są naszywane perełki, zarówno syntetyczne, jak i prawdziwe, cyrkonie czy kryształy Swarovskiego, które cudownie odbijają światło i migoczą w tańcu.

Zdobiona suknia ślubna nie musi jednak być obszywana połyskującymi kamieniami, aby olśniewać. Piękną ozdobą może być np. koronkowa aplikacja, haft ręczny lub maszynowy, a także wzór wycięty ploterem laserowym. Dla pań, które szczególnie chcą się wyróżnić, ciekawą propozycją jest ręczne malowanie tkanin.