Dlaczego piłkarze noszą getry?

Każda część odzieży piłkarskiej ma niesamowity wpływ na bezpieczeństwo i komfort gry, dlatego piłkarze przykładają dużą wagę do zakupu dobrej jakości obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych, takich jak getry piłkarskie. Osoby, które nie mają styczności z tym sportem często myślą, że piłkarze zakładają je tylko dla lepszego wizerunku. Niestety, piłka nożna to agresywna gra, a getry mają za zadanie odpowiednio chronić ciało w czasie gry.

Getry piłkarskie

Bezpieczeństwo gry

Dobrej jakości ubiór piłkarski zabezpiecza przed urazami oraz nadciąganiem mięśni. I tak właśnie jest w przypadku getrów piłkarskich, które chronią stopy przed otarciami, przechłodzeniem oraz zapobiegają przemieszczaniu się nagolenników, czyli specjalnych ochraniaczy na piszczele. Sama skarpeta nie jest w stanie uchronić zawodnika przed urazem.

Stosowanie wysokiej jakości getrów piłkarskich wpływa znacząco na bezpieczeństwo piłkarza i zapobiega bolesnym otarciom wewnątrz, jak i na zewnątrz buta, oraz kontuzjom związanym z przemieszczającymi się ochraniaczami. Zapewniają one bezpieczeństwo w przypadku bezpośredniego starcia między piłkarzami – zauważa ekspert sklepu sportowego Dacco z siedzibą w Świdnicy, który jest producentem odzieży i sprzętu sportowego.

Wybierając getry piłkarskie, powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem zastosowanego materiału oraz odpowiednim rozmiarem. Pamiętajmy, że za duże lub za małe getry nie będą dobrze spełniały swojej funkcji, a także nie zapewnią piłkarzowi odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowo będą uciskać nogę lub po prostu nie będą się na niej trzymać. Co więcej, wybór amortyzowanych getrów do gry w piłkę nożną idealnie sprawdzi się o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych, nawet gdy na boisku dopadnie nas ulewa.

Wygoda i komfort

Korzystanie z niewygodnych getrów piłkarskich niskiej jakości znacznie obniża poziom gry i utrudnia zawodnikom pokazanie swoich umiejętności na boisku. Getry muszą być doskonale dopasowane do rozmiaru stopy, gdyż tylko wtedy stopa będzie miała lepsze oparcie i stabilizację. Natomiast ich górna część powinna być na tyle elastyczna, aby idealnie przylegała do ciała, niezależnie od tego, jaki rozmiar ma stopa gracza. Komfortowy ściągacz, w który wyposażone są getry, z pewnością ułatwi dopasowanie do łydki. Dobrym przykładem są getry piłkarskie Joma, które posiadają trzy opaski elastyczne – na śródstopiu, nad kostką oraz na łydce, tym samym zabezpieczają przed przesuwaniem się materiału, nawet podczas gwałtownych ruchów. Dodatkowo zastosowany poliamid z elastanem chronią przed przenikaniem bakterii.

Większość z nas do codziennego chodzenia wybiera najczęściej skarpety z wysoką zawartością bawełny. Natomiast w przypadku getrów piłkarskich nie powinniśmy wybierać bawełnianych produktów, ponieważ bawełna to materiał naturalny, który bardzo dobrze wchłania wilgoć. Przez to nie znajdzie on swojego zastosowania na boisku. Getry piłkarskie muszą być wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć na zewnątrz. Do takich właśnie materiałów zaliczamy, np. poliamid, który bardzo szybko schnie i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

śr. ocena 0 / głosów 0