Co to znaczy, że kosmetyk jest naturalny?

Codzienna pielęgnacja ulubionymi kosmetykami jest dla Ciebie rytuałem, bez którego trudno byłoby Ci funkcjonować? Zależy Ci, aby wybrane preparaty były skuteczne, ale także bezpieczne? Być może powinnaś zwrócić większą uwagę na to, co ląduje na Twojej półce w łazience i jaki ma skład. Popularne w ostatnich latach są kosmetyki naturalne. Czy wiesz, co decyduje o tym, że można je tak nazywać?

kosmetyki naturalne sklep

Jak sprawdzić, czy kosmetyk faktycznie jest naturalny?

Obecnie wiele marek oferuje swoje produkty pod szyldem kosmetyków naturalnych. Warto jednak zachować szczególną ostrożność. Nie zawsze napis znajdujący się na etykiecie ma pełne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czy osoba bez specjalistycznej wiedzy może więc w jakiś sposób odróżnić dobry preparat od tego, który poza nazwą niewiele wniesie do codziennej pielęgnacji?

Podstawową kwestią, na którą powinny zwracać uwagę osoby chcące skorzystać z faktycznie naturalnych kosmetyków, są przede wszystkim certyfikaty. Te w zależności od kraju pochodzenia produktów wystawiany są przez różnego rodzaju organizację. Istnieją jednak dwie ogólne kategorie. Są to certyfikaty COSMOS: Organic oraz Natural

— wyjaśnia specjalista z firmy TianDe Center.

Oprócz wspomnianych już oznaczeń COSMOS warto zwrócić uwagę także na takie standardy określone np. przez ISO. Zupełnie bezpieczne i w pełni naturalne są także preparaty z oznaczeniem Natrue. Jest to organizacja, która przestrzega bardzo rygorystycznych zasad w zakresie kontroli składów kosmetyków przed przyznaniem im swojej rekomendacji.

Kosmetyki naturalne, czy organiczne — co je odróżnia od siebie?

W natłoku preparatów dostępnych na rynku wiele osób zastanawia się, czy lepiej sięgnąć po kosmetyki naturalne, czy może lepsze będą te organiczne. Okazuje się natomiast, że jedne i drugie są bardzo korzystne, a te drugie to nic innego jak lepsze wersja — mniej przetworzona. Zazwyczaj jednak jest ona również nieco kosztowniejsza niż zwykłe środki naturalne.

A może kosmetyki wegańskie?

Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach także kosmetyki wegańskie. Jednak czy one również są naturalne? Mogą być, ale nie muszą. Są to produkty pozbawione składników, które pochodzą od zwierząt i których nie można testować na żywych stworzeniach. Niekoniecznie jednak ich skład jest w pełni naturalny. Dlatego najlepszy kosmetyk wegański może mieć naprawdę niewiele wspólnego z naturalnym, co warto mieć na uwadze podczas swoich wyborów.

Kosmetyki naturalne — kwestia ekologii

Często określenie „naturalny” zastępowany jest przez „ekologiczny” – jednak i w tym przypadku istnieje wiele nieścisłości. Eko to coś więcej niż sama naturalność. Żeby preparat mógł być tak nazwany, bardzo ważna jest analiza wszelkich procesów, które prowadzone są przez producentów. Uwzględniana jest uwagę kwestia:

  • zużycia energii lub stosowania rozwiązań, które mają na celu jej zmniejszenie,
  • składu nie tylko preparatów, ale również ich opakowań,
  • całego procesu tworzenia kosmetyku — począwszy od uprawy roślin, przez ich zbiory, aż po jego dystrybucję.

Podobnie więc jak w przypadku rozróżnienia — naturalny i wegański, naturalny i ekologiczny mogą mieć zupełnie inne znaczenie.

śr. ocena 5 / głosów 2