Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe stosowane do korygowania wad wzroku mają tylu samo zwolenników co przeciwników. Osoby, które już od wielu lat ich używają jako ich zalety najczęściej wskazują wygodę oraz brak konieczności noszenia okularów. Ich przeciwnicy z kolei twierdzą, że stosowanie soczewek jest drogie i niezdrowe dla oczu. Na temat soczewek przez lata narosło bardzo wiele mitów, które postaramy się obalić w naszym artykule.

Mity związane z wygodą użytkowania

Osoby, które nigdy nie zdecydowały się na zamianę swoich okularów korekcyjnych na soczewki, jako powód swojej decyzji najczęściej podają trudności z ich zakładaniem i zdejmowaniem. Oczywiście wszystkie te aspekty są bardzo indywidualną sprawą i dla osób, które mają problem z przeprowadzaniem jakichkolwiek zabiegów na swoich oczach i nie są w stanie nawet samodzielnie sobie wkropić kropli do oczu, soczewki nie są idealnym sposobem na korygowanie wady wzroku. Większość osób, po nabraniu odpowiedniej wprawy, nie powinna mieć z tym jednak żadnych problemów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, optyk z Zakładu Optycznego Joanny Trzcinowicz we Wrocławiu: Zakładanie soczewek kontaktowych może być trudne jedynie na początku. Z czasem nabiera się wprawy i staje się to czynnością tak samo naturalną, jak np. poranne mycie zębów. Zgłaszający się do naszego salonu optycznego pacjenci czasem też pytają, czy zakładanie soczewek nie jest bolesne. Nie jest, bowiem podczas tej czynności nie dotykamy palcem gałki ocznej. Kontakt z nią ma jedynie delikatny materiał, z którego wykonana jest soczewka.

Bezpieczeństwo stosowania soczewek kontaktowych

W tej grupie powstałych mitów na temat stosowania soczewek kontaktowych znajdują się zarzuty związane ze szkodliwością stosowania soczewek, które przez swoją budowę uniemożliwiają oczom oddychanie, mogą powodować częste infekcje, a nawet… przemieścić się za gałkę oczną. Wszystkie te zarzuty nie mają jednak potwierdzenia w praktyce. Warunkiem jest jednak wybieranie jedynie takich soczewek, które posiadają wszystkie wymagane atesty jakości oraz przestrzeganie zasad higieny, która jest konieczna, aby usunąć z soczewek wszystkie gromadzące się na nich bakterie i drobnoustroje. Jeżeli spełnimy te warunki, soczewki w żaden sposób nie zagrożą naszym oczom.

Soczewki kontaktowe są drogie

To też nie jest już prawdą. Jeszcze 10-15 lat temu, w momencie w którym soczewki dopiero wchodziły na polski rynek, faktycznie ich cena dla wielu osób mogła być zaporowa. Dziś jednak ocenia się że stosowanie soczewek kontaktowych to koszt nieprzekraczający kosztów codziennego wypicie filiżanki kawy lub kupna gazety. Pamiętajmy także o tym, że możemy wybierać spośród różnych rodzajów soczewek: jednodniowych, miesięcznych, trzymiesięcznych, a nawet rocznych. Ich koszt nie jest tak duży jak to się wielu osobom wydaje.