Skarbonki dla dzieci jako sposób na naukę oszczędzania

Rodzice pragną nie tylko dawać swoim dzieciom wszystko co najlepsze, ale też uczyć wszystkiego co ważne. Jak od najmłodszych lat pokazywać młodemu człowiekowi, czym są pieniądze i jaką mają wartość? Doskonałym narzędziem do nauki o finansach dla najmłodszych są skarbonki. Dobre nawyki i zasady zdobyte w dzieciństwie zaowocują rozsądnym obchodzeniem się z pieniędzmi w przyszłości.

skarbonki

Skarbonka jako pierwszy poważny prezent

Podaruj swojemu dziecku skarbonkę w chwili, kiedy rozumie już czym są pieniądze. Świadomie obserwuje, jak robisz zakupy w sklepie, a może samo już może zapłacić przy kasie? To doskonały moment. Wybierz skarbonkę, która będzie podobała się Twojemu dziecku i podaruj mu ją. Skarbonka może naprawdę bardzo atrakcyjnym gadżetem, każdy znajdzie taką, która ucieszy jego oko – zerknij na szeroki wybór sklepu Pomme-Pidou. Dołącz także drobną sumę pieniędzy i powiedz, że to pierwszy poważny prezent w jego życiu, dzięki któremu będzie mogło nauczyć się oszczędzania. Dzieci uwielbiają przełomowe momenty, podczas których odnoszą wrażenie, że wstąpiły na kolejny szczebelek „bycia dużym”. Zwróć się na przykład słowami: „Od dzisiaj masz swoje własne miejsce na zbieranie pieniążków, jak każdy duży chłopiec”.

Dlaczego pieniądze są ważne?

Młody człowiek z pewnością zada Ci wiele pytań. Staraj się odpowiadać na nie obrazowo, podając konkretne przykłady. Jeśli do tej pory nie rozmawiałaś z dzieckiem na poważnie o pieniądzach, to świetna okazja by poruszyć temat. Opowiedz, że nazwa pojemniczka na pieniądze wzięła się od słowa „skarb”. Pieniądze są cenne, ponieważ ich zarabianie wiąże się z pracą, dlatego nie można ich marnować i trwonić. Wydajemy je na rzeczy potrzebne i na swoje przyjemności, przy czym nie warto wydawać wszystkiego od razu. Zgromadzone pieniądze można wydać później na coś większego. Podaj przykład adekwatny do wieku dziecka: „Gdybyś dostawał ode mnie złotówkę dziennie, każdego dnia mógłbyś kupić sobie lizaka. Jeśli przez miesiąc będziesz odkładał po złotówce, na koniec będziesz mógł kupić sobie puzzle”. Unikaj przykładów w stylu: „Oszczędzaliśmy z ojcem 10 lat żeby kupić mieszkanie”. Dla dziecka mieszkanie to po prostu dom.

Zasady oszczędzania i wydawania

Najtrudniejszą kwestią jest pozwolenie wydawania oszczędzanych przez nasze dziecko pieniędzy. Pozwolić? Zabronić? Jak znaleźć balans? Naszym zdaniem idealnym rozwiązaniem jest poproszenie dziecka, by zawsze konsultowało z nami swoje pomysły na zakupy. Możemy wówczas każdorazowo uświadamiać młodego człowieka, czy jego pomysły są słuszne, sensowne i opłacalne.