Rola wychowawcy przedszkolnego w dalszym rozwoju dziecka

Wychowawca przedszkolny jest sprzymierzeńcem rodzica, który pomaga mu w wychowaniu oraz kształtowaniu rozwoju malucha. Jego podstawową rolą jest budowanie poczucia bezpieczeństwa u przedszkolaka, a dopiero później edukowanie. To wyjątkowe zadanie – wychowawca wprowadza bowiem malucha w nowy świat, który jeszcze do niedawna był dla niego obcy.

wychowawca i dziecko

Główne zadanie wychowawcy przedszkolnego

 Gdy 3-latek przekroczy po raz pierwszy próg przedszkola, znajduje się w nieznanym sobie dotąd świecie. To tutaj rozpoczyna się proces socjalizacji dziecka. Wychowawca w przedszkolu pomaga mu w stawianiu pierwszych kroków w budowaniu relacji z rówieśnikami. Dla dziecka to nowe doświadczenia, które może stanowić na początku źródło stresu. Dlatego też to wychowawca powinien wytworzyć wokół dziecka atmosferę, w której maluch będzie czuł się bezpiecznie i pewnie. Nowe otoczenie oraz nieobecność rodziców początkowo może być dla przedszkolaka bardzo trudnym doświadczeniem – to nauczyciel staje się wtedy najbliższym dorosłym, który musi ich zastąpić. Taka rola wychowawcy przedszkolnego nie należy do najłatwiejszych. Pod jego opieką znajduje się grupa dzieci, a należytą uwagą musi on obdarzyć każdego malucha z osobna.

 Inne role wychowawcy w przedszkolu

 Gdy dziecko już ufa wychowawcy oraz czuje się w przedszkolu bezpiecznie, opiekun może wtedy przejść do kolejnego etapu – mianowicie wspomagania dalszego rozwoju i edukacji malucha. Do zadań wychowawcy należy m.in. monitorowanie, stymulowanie i kształcenie wielostronnego rozwoju dziecka. Jego rolą jest proponowanie przedszkolakowi rozmaitych zadań do wykonania oraz czuwanie nad ich wykonaniem. Tym samym wychowawca przedszkolny uczy malucha samodzielności i wytrwałości. Warto podkreślić, że na opiekunie spoczywa również kolejne trudne zadania, mianowicie dopasowanie indywidualnej linii rozwoju do danego dziecka. W końcu każdy przedszkolak jest inny i ma inne możliwości.

Rolą wychowawcy jest również współpraca z rodzicami oparta na wzajemnym zaufaniu. Czerpanie z informacji od rodziców, a także ujednolicenie działań wychowawczych, co łącznie zapewnia bardziej efektywną pracę z dzieckiem – podkreśla wychowawca z Centrum Edukacji Familia.

Wszystko to ma na celu wspomaganie procesu rozwoju i edukacji dzieci, które na tym etapie muszą być otoczone szczególną opieką. Wychowawca przedszkolny musi mieć świadomość, jak ważną rolę pełni oraz jak wiele zadań na nim spoczywa, aby proces socjalizacji przedszkolaka przebiegał prawidłowo.

śr. ocena 5 / głosów 1