Rodzaje zabaw dziecka

Obok pracy i nauki zabawa jest jedną z głównych form aktywności. U dzieci w wieku przedszkolnym jest aktywnością podstawową, a jej wartość leży nie tylko w dostarczaniu maluchowi przyjemności, ale także w stymulowaniu zdrowego rozwoju i wspieraniu procesów poznawczych.

zabawy dzieci

Zabawy, dobrane odpowiednio do wieku dziecka, są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju – zwraca uwagę nasza rozmówczyni z Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik. To poprzez zabawę maluchy poznają otaczający je świat, rozwijają wyobraźnię i nabywają umiejętności potrzebnych do wykonywania zadań w grupie. Zabawy sprzyjają rozwojowi w sferze fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej.

Zabawy czynnościowe

Ten rodzaj zabaw określa się także manipulacyjnymi i funkcjonalnymi, a przeznaczone są one dla najmniejszych dzieci. Polegają one na wykonywaniu bardzo prostych czynności, w efekcie których nie powstają żadne wytwory. Poprzez zabawy czynnościowe, taje jak przekładanie przedmiotu z miejsca na miejsce, turlanie, czy po prostu oglądanie obiektu, dziecko poznaje właściwości przedmiotu znajdującego się aktualnie w centrum jego zainteresowania.

Zabawy konstrukcyjne

Zabawy konstrukcyjne prowadzą do powstawania nowych przedmiotów i zaspakajają naturalną u dziecka (i nie tylko!) potrzebę tworzenia. Z jednej strony pobudzają wyobraźnię, a z drugiej są świetnym ćwiczeniem na koncentrację. Podobnie jak zabawy czynnościowe stymulują rozwój spostrzegawczo-ruchowy. Najprostsze przykłady takich zabaw to budowanie z klocków i lepienie figurek z plasteliny.

Zabawy tematyczne

Ten rodzaj zabaw nazywany jest także fikcyjnymi, imaginacyjnymi czy twórczymi, jednak potocznie najczęściej mówi się po prostu o zabawie w role. Mają one olbrzymie znaczenie uspołeczniające, gdyż bawiąc się dziecko naśladuje sytuacje obserwowane w codziennym życiu. Bardzo ważne jest, żeby zabawa miała jasno określony temat – stąd nazwa. Tego typu zabawy bardzo często inicjowane są przez maluchy i nie wymagają dodatkowej zachęty.

Zabawy badawcze

Ich źródłem jest olbrzymia u dzieci ciekawość świata i potrzeba jej zaspokojenia. W toku takich zabaw dzieci wykonują rozmaite doświadczenia i eksperymenty na dostępnych zabawkach i materiałach.

Zabawy ruchowe

Pozwalają rozwijać sprawność i tężyznę fizyczną dziecka, przy okazji zaspakajając bardzo dużą w tym okresie potrzebę aktywności ruchowej – mówi ekspert z Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik. Zabawy ruchowe mogą być także elementem zawodów, a wtedy uczą zdrowej rywalizacji.

Zabawy dydaktyczne

To ostatni rodzaj z omawianych w niniejszym tekście zabaw, który pojawia się w repertuarze dziecięcych aktywności najpóźniej. W przeciwieństwie do rodzajów wymienionych wcześniej, zabawy tego typu nie polegają one na swobodnej twórczości i inwencji dziecka, ale mają z góry ustalony przez opiekuna przebieg.