O czym pamiętać przy zakupie łóżeczka turystycznego?

Łóżeczko turystyczne dla dziecka to niezwykle praktyczny gadżet, przydatny nie tylko w podróży. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie go zamiast zwykłego łóżeczka, co pozwala zaoszczędzić pieniądze (kupujemy tylko jeden sprzęt zamiast dwóch), a także ułatwia zasypianie maluchowi w nowych miejscach. Poszukując idealnego łóżeczka turystycznego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Wygoda

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy będzie ono rzeczywiście rozwiązaniem wygodnym i funkcjonalnym, jest łatwość składania. Niektóre modele wymagają współpracy dwóch osób w tym zakresie, w innych zaś cała procedura jest wyjątkowo uproszczona dzięki sprytnemu mechanizmowi. Jeżeli mamy taką możliwość, warto jeszcze przed zakupem przeprowadzić stosowny test.

Waga i wymiary

Kolejna kluczowa sprawa to waga łóżeczka turystycznego. Ma ona znaczenie nie tylko ze względu na konieczność przenoszenia sprzętu, ale przede wszystkim w momencie, gdy podróżujemy samolotem i każdy dodatkowy kilogram okazuje się mieć swoją konkretną cenę. Jeśli podróżujemy przede wszystkim samochodem, istotniejszym parametrem będą wymiary łóżeczka po złożeniu, umożliwiające zmieszczenie go w bagażniku.

Uniwersalność

Gdy łóżeczko ma służyć naszemu dziecku przez lata, warto zwrócić uwagę na rozmiar „powierzchni roboczej” przeznaczonej do spania.

Najdłuższe modele mogą być używane nawet do piątego roku życia – mówi specjalista z krakowskiego sklepu Świat Dziecka.

Z kolei wersje tzw. dwupoziomowe pozwalają w wygodniejszy sposób wyjmować pociechę z łóżeczka zarówno w okresie niemowlęcym, jak i wówczas, gdy nieco podrośnie.

Siateczka, moskitiera

Siatkowe boki zapewniają właściwą wentylację i sprawiają, że sprzęt może zostać wykorzystany w charakterze kojca. Dodatkowa obecność moskitiery natomiast chroni przed insektami i umożliwia dziecku spokojny wypoczynek na świeżym powietrzu. Przed bezpośrednim działaniem słońca naszą pociechę zabezpieczy z kolei specjalne zadaszenie. Nie są to podstawowe składniki wyposażenia łóżeczek turystycznych, dlatego jeśli szczególnie nam na nich zależy, poświęćmy chwilę, aby znaleźć model odpowiadający naszym potrzebom.

Dodatki

Dla niektórych rodziców ważne będzie na przykład to, aby łóżeczko zaopatrzone było w przewijak i liczne schowki na akcesoria do opieki nad dzieckiem. Inni z kolei docenią możliwość wygodnego przestawiania łóżeczka dzięki kółkom z hamulcami. Są i tacy, dla których argumentem przesądzającym o zakupie będą dodatki takie jak płozy do bujania (funkcja kołyski), tryb wibracji materaca albo wbudowana pozytywka czy mrugające światełka.

Zawsze zaś warto sprawdzić, czy łóżeczko turystyczne jest wystarczająco stabilne i czy jego wytrzymałość na obciążenie jest adekwatna do wagi naszego dziecka – a także na materiał wykonania. Powinien być on odporny na zarysowania, łatwy w czyszczeniu i jednocześnie przyjemny w dotyku.