W jakim wieku dziecko powinno zacząć nosić aparat ortodontyczny

Aby przywrócić zębom właściwe ustawienie, wyleczyć krzywy zgryz lub skorygować jego wady, zakłada się pacjentowi aparat ortodontyczny. Leczenie można przeprowadzać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Sprawdźcie kiedy można założyć dziecku aparat ortodontyczny.

Pierwsze badanie

Zadaniem aparatów ortodontycznych jest leczenie oraz korygowanie wad zgryzu. Z problemem tym radzić sobie mogą aparaty ruchome lub stałe, dobierane względem wad i wieku danego pacjenta. Leczenie ortodontyczne rozpocząć można w bardzo młodym wieku.

Wstępnej oceny prawidłowości zgryzu dokonuje się już u dwulatków. Badanie przeprowadza lekarz pediatra, który przygląda się pełnemu już uzębieniu mlecznemu pod kątem występowania ewentualnych nieprawidłowości.

-O ile nie wykryto u dziecka żadnych wad, to pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się wtedy, gdy skończy ono 6, maksymalnie 7 lat. W czasie tej wizyty lekarz oceni stan jamy ustnej i zębów, a w razie występowania wad zaleci ich leczenie. W tym wieku jednak rzadko stosuje się aparaty ortodontyczne, ponieważ wtedy pojawiają się dopiero pierwsze zęby stałe – tłumaczy ekspert reprezentujący Specjalistyczną Praktykę Ortodontyczną Ewy Hornik-Pietrzyk z Katowic.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielą się na:

  • ruchome – stosowane do leczenia wad zgryzu, noszone do 13 roku życia, zakłada się je jedynie na noc i na kilka godzin w ciągu dnia,
  • stałe – nakładane na zęby stałe, zbudowane z zameczków oraz pierścieni zakładanych na zęby trzonowe na specjalny klej zawierający fluor, między którymi przebiega specjalny drut wywierający na zęby stały nacisk o określonej sile.

Najlepszy czas na aparat

Wady zgryzu i inne nieprawidłowości związane z zębami można leczyć aparatami ortodontycznymi wtedy, gdy pacjent posiada już wszystkie zęby stałe. W praktyce oznacza to 11-13 rok życia – to moment idealny na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Zaletą zakładania aparatów w tak młodym wieku jest szansa na szybsze efekty i krótszy czas leczenia.

Aparat ortodontyczny nosi się przeciętnie około 2 lat, jednak czas leczenia zleży od rodzaju wady. Z jego pomocą zęby obracają się, przesuwają oraz wprowadzają do łuku zęby, które rosną poza nim.