Jakie są najpopularniejsze rodzaje zabawek edukacyjnych dla małych dzieci?

Zabawa jest jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na rozwój dziecka. To jakie zabawki wybierzemy dla swojej pociechy, zwłaszcza w początkowym etapie jej dorastania, kiedy jeszcze nie ma tak bardzo rozwiniętych własnych gustów, może mieć bardzo duże znaczenie dla tego, jak szybko i w jaki sposób nasze dziecko będzie się rozwijało. Istotny będzie zarówno sposób zabawy, jak i rodzaje stosowanych zabawek. Według zaleceń psychologów dziecięcych prawidłowo dobrane zabawki dla małych dzieci powinny oprócz zabawy spełniać wymogi działań edukacyjnych, czyli dawać im możliwość przyswajania nowej wiedzy oraz uczenia się nowych umiejętności. Takie działania spełniają zabawki edukacyjne.

zabawki edukacyjne dla małych dzieci

Jakie funkcje pełnią zabawki edukacyjne? Jakie jest ich znaczenie dla rozwoju dziecka?

Zabawki edukacyjne zostały stworzone w celu wspierania rozwoju dziecka. Dobrze dobrana do wieku i do etapu rozwoju dziecka zabawka edukacyjna jednocześnie także daje dziecku radość z zabawy połączonej z nauką. Dzięki skutecznemu połączeniu udanej zabawy z przyswajaniem nowej wiedzy i nowych umiejętności, dziecko jest w stanie dużo szybciej się uczyć nowych rzeczy. Każda zabawka edukacyjna ma za zadanie wspieranie różnych obszarów rozwoju dziecka. Są to przede wszystkim:

  • Aspekt poznawczy,
  • Aspekt fizyczny,
  • Aspekt emocjonalny,
  • Aspekt społeczny.

Te cztery aspekty rozwoju są najważniejsze dla projektantów i dla producentów zabawek edukacyjnych.  Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z zabawkami Kraina Zabawy:

To jak dobrze zabawka edukacyjna będzie w stanie spełniać pokładane w niej nadzieje, czyli będzie mogła wpływać na rozwój dziecka, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jak dobrze będzie dobrana do potrzeb i do zainteresowań dziecka. Zabawka edukacyjna musi być także dobrze dobrana do wieku dziecka, ponieważ tylko wtedy będzie mogła wzbudzić w dziecku potrzebę i chęć zabawy oraz dalszego poznawania świata. W przyszłości być może poskutkuje to także dalszą chęcią poznawania i uczenia się nowych rzeczy, co wpłynie na to, że dziecko będzie się np. znacznie chętniej uczyło w szkole.

Rodzaje zabawek edukacyjnych

W związku z tym, że zabawki edukacyjne bardzo szybko znalazły zainteresowanie wśród dzieci i ich rodziców, obecnie w dobrze zaopatrzonych sklepach z zabawkami można znaleźć naprawdę dużo ich rodzajów. Wśród najczęściej wybieranych zabawek edukacyjnych znajdują się m.in.:

  • Klocki i układanki dla dzieci – klasyczne zabawki edukacyjne, dzięki którym dziecko uczy się koordynowania swoich ruchów, dopasowywanie do siebie różnych przedmiotów i różnych kształtów oraz rozwija swoją kreatywność.
  • Maty edukacyjne – Bardzo przydatne zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Maty edukacyjne przede wszystkim zapewniają dzieciom komfortowe warunki podczas zabawy. Na matach umieszczane są często także różne ciekawe elementy, które pozwalają dziecku uczenia się nowych rzeczy.
  • Stoliki edukacyjne – Stoliki edukacyjne służą oczywiście dzieciom do zabawy. Dziecko siedząc przy stoliku może wciskać różne przyciski, które uruchamiają kolejne atrakcje. W sklepach obecnie dostępnych jest bardzo dużo rodzajów stolików edukacyjnych, które trzeba dobrać przede wszystkim do wieku oraz do zainteresowań swojego dziecka.
  • Zabawki interaktywne – Czyli pierwsze dziecięce podręczniki. Zabawki interaktywne uczą dzieci rozumienia i wypowiadania pierwszych słów, uczą nazw zwierzątek i roślinek, uczą rozróżniania kolorów i kształtów oraz pierwszych liczb i liter.
  • Zabawki kreatywne – Zabawki kreatywne to szereg różnego typu akcesoriów, z użyciem których dziecko może rysować, malować lub formować nowe rzeczy. Zabawki kreatywne oczywiście wpływają przede wszystkim na rozwój pomysłowości u dziecka.

Wszystkie wskazane wyżej rodzaje zabawek edukacyjnych powinny mieć bardzo dobry wpływ na dalszy rozwój dziecka. Wybierając je  pamiętajmy jednak o tym, żeby dobrze je dopasować do wieku dziecka, tak żeby zabawka edukacyjna naprawdę była w stanie go ucieszyć i dać mu dużo korzyści.

śr. ocena 0 / głosów 0