Jak wybrać zaufaną nianię?

Jeśli masz małe dziecko, na pewno zastanawiasz się, jak zapewnić dziecku najlepszą i najbezpieczniejszą opiekę. Jeśli Twoje obowiązki uniemożliwiają samodzielną opiekę i nie masz pomocy wśród krewnych, pozostają dwa rozwiązania: żłobek i niania.

zaufana niania

Bardzo kuszącą i mającą mnóstwo zalet metodą zapewnienia dziecku opieki jest zatrudnienie niani. Coraz częściej decydujemy się wynająć obcą osobę, pod której nadzorem zostawiamy swoje pociechy. O ile trafiamy na odpowiednią i rzetelną nianię, możemy cieszyć się spokojem. Sytuacja zmienia się, jeśli nasza pomoc nie wywiązuje się ze wzajemnego układu.

Gdzie znaleźć zaufaną nianię?

Miły uśmiech niani nie zawsze gwarantuje, że będzie się ona należycie troszczyć o nasze dziecko. Pozory mogą mylić, dlatego też warto od samego początku dokładnie sprawdzić kandydatkę na opiekunkę. Najlepiej jeśli wybieramy nianię z polecenia naszych znajomych. Rekomendacja sprawdzonej i zaufanej osoby jest bardzo cenna. Dobrym pomysłem jest także zatrudnienie niani z renomowanej agencji. Rozwiązanie to może się jednak okazać dla nas zbyt drogie, ponieważ nianie wynajmowane przez biura nie zadowolą się małym wynagrodzeniem.

Jak przeprowadzić proces rekrutacji?

Jeśli zatem nie mamy ani jednej, ani drugiej możliwości, to jedynym wyjściem jest zatrudnienie opiekunki z ogłoszenia. Pamiętajmy, aby zamieścić w nim wszystkie nasze wymagania oraz oferowane wynagrodzenie. Każda z kandydatek powinna wykazać się doświadczeniem w opiece nad dziećmi oraz posiadać referencje. Wiadomo, że nie zawsze to, co widnieje w CV, jest zgodne z prawdą, dlatego też szczegółową weryfikację kandydatek możemy zlecić prywatnemu detektywowi.

W takiej sytuacji detektyw może potwierdzić doświadczenie zawodowe niani (spotka się z jej poprzednimi pracodawcami, przeprowadzi wywiad środowiskowy) oraz sprawdzić, czy była ona kiedyś karana. Może także dowiedzieć się, jak faktycznie wygląda stan jej zdrowia psychicznego i fizycznego, a także ustalić, czy w jej towarzystwie znajdują się osoby o złej reputacji.

Wiedza ta pozwoli nam na właściwy dobór osoby, której powierzymy nasze dziecko. Taka selekcja bardzo dobrze się sprawdza w przypadku osób, o których w zasadzie nic nie wiemy.

Idealna niania

Każdy rodzic decydujący się na zatrudnienie niani oczekuje, że zadba ona o bezpieczeństwo, higienę, komfort oraz inne potrzeby dziecka. Powinna ona w ciekawy sposób zorganizować mu dzień, a co najważniejsze traktować je z szacunkiem. Nie powinna również wdrażać własnych metod wychowawczych, które mogą być niezgodne z metodami rodziców.

Dmuchać na zimne: czy potrzebna jest kontrola niani podczas naszej nieobecności?

Niestety małe dzieci nie są w stanie opowiedzieć nam, co się wydarzyło w ciągu dnia i często zdarza się, że dopiero po paru miesiącach, przez przypadek dowiadujemy się jak naprawdę niania “opiekowała” się naszą pociechą. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia w stosunku do opiekunki naszego dziecka lub też wolimy wcześniej sprawdzić, w jaki sposób wykonuje swoją pracę, możemy zamontować w naszym domu kamerę. Urządzenie pozwoli nam na pełną kontrolę bezpieczeństwa dziecka.