Jak przekonać dziecko do czytania książek?

Czytane książek to nie tylko sposób na zabicie nudy. Książki uczą, bawią oraz pozwalają radzić sobie z wieloma dziecięcymi problemami. Książka może być np. idealnym pomysłem na rozwijający prezent, który stanie się początkiem pasjonującej przygody z czytelnictwem. Niestety dzieci czasami wzbraniają się przed czytaniem i wolą korzystać z „nowoczesnych” rozrywek, ale istnieją skuteczne sposoby, aby to zmienić.

Dlaczego czytanie książek jest tak ważne?

Czytanie książek wpływa na rozwój dziecka. Czytając maluchowi od pierwszych dni jego życia, budujemy z dzieckiem wyjątkową więź i zaszczepiamy w nim miłość do książek. Czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, uczy zasad poprawnego wysławiania się i posługiwania się językiem polskim w mowie oraz piśmie. Czytanie jest też sposobem na rozwiązywanie codziennych problemów dzieci, które czasami trudno rozwiązać jedynie poprzez rozmowę. Dziecko utożsamiając się z bohaterem, który przeżywa podobne jak ono rozterki i boryka się z takimi samymi problemami, łatwiej radzi sobie z otaczającą je rzeczywistością. Niestety, nie wszystkie dzieci traktują książki na równi z ulubionymi zabawkami, dlatego warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na przekonanie młodego pokolenia do poświęcenia uwagi czytanym przez rodzica książkom oraz do samodzielnego czytania. Jednym z nich jest stworzenie książki personalizowanej, w której dziecko będzie głównym bohaterem.

Książka może stać się najlepszym przyjacielem każdego dziecka. Aby tak się stało, rodzice muszą zaszczepić w nim miłość do czytelnictwa. Można to zrobić, czytając maluchowi od pierwszych dni jego życia, co doskonale wpływa na rozwój dziecka oraz samemu dając dobry przykład. Dzieci pragną naśladować rodziców, więc widząc najbliższe im osoby, które czytają, same chętniej sięgają po książkę – wyjaśnia ekspert z firmy Bajkowierszownia.

Jak zachęcić dziecko do obcowania z książką?

Obcowanie z książką pomaga odkrywać otaczający nas świat i samego siebie, dlatego jest tak ważne dla każdego dziecka. W celu przekonania malucha oraz starszaka do słuchania czytanych mu bajek i samodzielnego czytania warto wypróbować poniższe sposoby.

Po pierwsze: dobry przykład

Przykład zawsze idzie z góry, dlatego dzieci, których rodzice spędzają wolny czas w towarzystwie książki, chętniej garną się do czytania. Modne zabawki to nie wszystko, a dopasowana do wieku i potrzeb dziecka książka może być równie dobrym prezentem.

Po drugie: wspólne spędzanie czasu z książką

Nic tak nie zbliża rodziny, jak wspólne czytanie, jednak warto pamiętać, że książka powinna zainteresować dziecko. W przypadku szczególnie „opornych” i wzbraniających się przed czytaniem dzieci doskonale sprawdzą się łatwe w odbiorze wierszowane opowiadania, w których to dziecko będzie głównym bohaterem. Co więcej, cała rodzina może brać udział w tworzeniu takiej książki, która będzie opowiadała np. jej historię.

Po trzecie: właściwe eksponowanie książek

Książki ciasno poukładane na półkach nie interesują dzieci. Warto eksponować je w nieco inny sposób, czyli tak, aby ich okładki były widoczne dla malucha. Półki z książkami powinny być w zasięgu rąk dziecka, bo wówczas będzie ono mogło samodzielnie sięgnąć po książkę, której okładka je zainteresuje.

śr. ocena 0 / głosów 0