Na jakie okazje warto przygotować pokaz fajerwerków?

Fajerwerki stanowią nieodłączny element zabaw sylwestrowych, ale powitanie Nowego Roku to nie jedyna okazja, na którą warto po nie sięgnąć. Czy wiesz, w jakich okolicznościach narodziła się idea sztucznych ogni i jak wykorzystywali je dawni polscy szlachcice?

pokaz-fajerwerkow

Fajerwerki w dawnych Chinach

Historia fajerwerków sięga ponad 200 lat przed naszą erą. Właśnie wtedy Chińczycy zaczęli eksperymentować z… prażeniem bambusów, a towarzyszący takim zabiegom huk miał przepędzać złe duchy – opowiada nasz rozmówca z firmy PiroFan.

Przez kilkaset kolejnych lat coraz doskonalsze i bardziej widowiskowe fajerwerki były elementem rytualnych modlitw, ale także, ze względu na głośne dźwięki wybuchów, używano ich w celach bojowych.

Fajerwerki w Polsce

Pierwszym udokumentowanym wydarzeniem, które świętowano w Polsce pokazem fajerwerków, były narodziny Zygmunta III Wazy. Z czasem zwyczaj upiększania rozmaitych ważnych wydarzeń sztucznymi ogniami rozpowszechnił się wśród polskiej szlachty i fajerwerki stały się niemal nieodłącznym elementem publicznych zabaw odbywających się po zmroku.

Co uczcić fajerwerkami?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najczęstszą okazją do odpalania sztucznych ogni, dziś już na całym świecie!, jest Sylwester i Nowy Rok. Coraz częściej sięgamy po tę atrakcję także dla urozmaicenia innych ważnych uroczystości. Pokazy sztucznych ogni towarzyszą ślubom, imprezom urodzinowym i innym rocznicom rodzinnym.

Niezmiennie są też częścią ważnych wydarzeń publicznych. Pokazy pirotechniczne stanowią świetną oprawę dla koncertów, dużych konkursów, dożynek i innych imprez plenerowych, jak np. zakończenie roku szkolnego, czy powitanie wiosny – mówi ekspert z firmy PiroFan.

Jeżeli zastanawiasz się nad pokazem sztucznych ogni podczas planowanej imprezy, koniecznie skontaktuj się ze sprawdzonym dostawcą materiałów pirotechnicznych. Obecnie możesz też skorzystać z usługi przygotowania i przeprowadzenia pokazu przez profesjonalistów.