W jaki sposób oświetlić imprezę

Dobra impreza to nie tylko świetna muzyka i doskonałe nagłośnienie. Ogromne znaczenie dla powodzenia wszelkiego rodzaju imprez ma także odpowiednio dobrane oświetlenie, które stworzy właściwy nastrój i niesamowity klimat wydarzenia. Sprawdźcie jak najlepiej oświetlić imprezę.

Istota oświetlenia

Oświetlenie to element, który podczas organizacji imprez często schodzi na dalszy plan. Jest to ogromny błąd, ponieważ jest ono równie istotne, co pozostałe elementy oprawy wydarzenia. Można je śmiało nazwać częścią scenografii.

-Właściwe oświetlenie pozwala na wydobycie detali, podkreślenie zalet wnętrza, a także uwydatnienie najważniejszych elementów na scenie lub sali. Ponadto, umożliwia ukrycie pewnych mankamentów i niedociągnięć architektonicznych – wyjaśnia ekspert reprezentujący firmę BSC AV, posiadającą w swojej ofercie nowoczesny sceniczny sprzęt oświetleniowy.

Jak oświetlać imprezy

Wybierając oświetlenie imprezy, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jej charakter. W przypadku koncertów, należy dopasować je odpowiednio do muzyki, aby wszystko co dzieje się na scenie wyglądało spójnie. W dodatku, oświetlenie powinno sprawiać, że bodźce wzrokowo-słuchowe będą dla odbiorców przyjemniejsze i bardziej intensywne.

W oświetleniu koncertów ważne jest natężenie kolorowych świateł scenicznych i jego zgranie z elementami poszczególnych utworów. Właściwy dobór oświetlenia może nadać wydarzeniu niezwykłego charakteru i sprawić, że na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Świetnym dopełnieniem może być także oświetlenie architektoniczne, którego celem jest podkreślenie wyjątkowych walorów wnętrz i elewacji. Do oświetlania wnętrz zabytkowych nadają się przede wszystkim urządzenia w technologii LED charakteryzujące się znikomą emisją promieniowania UV.

Sprzęt

W zależności od typu organizowanej imprezy, do jej oświetlenia można wykorzystać:

  • rampy – najbardziej klasyczny typ elektrycznego oświetlenia, stosowany od wielu lat, dają miękkie, rozproszone światło, przeważnie w 3 lub 4 kolorach,
  • projektory – z ich pomocą można wyświetlać różne kształty geometryczne, a przy wykorzystaniu specjalnych dodatków (np. przysłon irysowych i noży) można uzyskać dodatkowe, interesujące efekty,
  • naświetlacze – symetryczne (ich najważniejszą cechą jest szeroki rozsył strumienia światła, stosowane często do ekspozycji dużych obiektów) i asymetryczne (wykorzystywane tam, gdzie chce się uzyskać równomierne natężenie oświetlenia), rodzajem naświetlacza jest stroboskop, czyli urządzenie typowo dyskotekowe (daje charakterystyczne, migające światło),
  • automatyczne oprawy oświetleniowe – dają niesamowite efekty świetlne, działają w pełni samodzielnie, są to nowoczesne i wygodne w użytkowaniu urządzenia, sprawiają, że światło może podkreślać kluczowe momenty wydarzenia, wpływać na wrażenia estetyczne publiczności oraz stanowić dekorację wnętrza.