Wczasy w polskich górach. Które miejsca warto odwiedzić?

Polskie góry oferują wiele atrakcji. Zarówno dla rodzin z dziećmi, miłośników trekkingu, jak i dla narciarzy. A także dla osób, które chcą wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Jednym słowem: każdy znajdzie tu coś dla siebie. Które miejsca są szczególnie warte odwiedzenia i dlaczego? Przedstawiamy najlepsze propozycje na wakacje lub ferie w górach.

Niewątpliwie jednymi z piękniejszych gór w naszym kraju są Tatry. To tu znajduje się najwyższy szczyt Polski: Rysy. Tatry i Podhale są niezwykle zróżnicowane geologicznie. Znajdziemy tu nie tylko wysokie szczyty, ale również niezwykłą energię drzemiącą pod powierzchnią pod postacią wód termalnych. Jeśli szukamy miejsca na wczasy warto wziąć pod uwagę właśnie Tatry. Podpowiadamy, które miejsca warto odwiedzić i gdzie znajdziemy najciekawsze atrakcje.

Zakochaj się w Zakopanem

Stolica Tatr stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Z tego względu tym bardziej należałoby ją odwiedzić, choć jeśli nie lubimy tłumów lepiej wybrać się tam pomiędzy sezonem letnim a zimowym. Zakopane jest miejscem wyjątkowym, posiadającym własny styl architektoniczny. Choć nie przyjął się na szerszą skalę to właśnie w Zakopanem możemy podziwiać jego realizacje. W mieście znajduje się jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce – Muzeum Tatrzańskie. Podział na strefy historyczną, etnograficzną i przyrodniczą pozwala zauważyć, jak bardzo te trzy elementy przenikają się między sobą, tworząc niepowtarzalny klimat Tatr.

Zakopane to również najbardziej znany deptak w Polsce – Krupówki. Kilometrowa aleja prowadzi do stacji kolejki linowej, którą wjechać można na Gubałówkę. Ze szczytu rozpościera się widok na panoramę Zakopanego, a także na Giewont i Kasprowy Wierch, dwa niezwykle popularne szczyty. Kasprowy Wierch to dobre miejsce na rozpoczęcie trekkingu po Tatrach – na szczyt dociera kolejka, którą bez problemu możemy wjechać lub zjechać. Jest to również doskonałe miejsce dla doświadczonych narciarzy. Wejście na Giewont wymaga nieco więcej wysiłku, jednak widoki, które widoczne są z góry z pewnością są tego warte. Dodatkowo Giewont jest szczytem wyjątkowym, ponieważ jest symbolem Tatr. Ze względu na kształt góry powstała legenda iż jest to śpiący rycerz, który obudzi się, kiedy naprawdę będzie taka potrzeba.

Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska – dla miłośników fauny i flory

Również osoby mniej doświadczone lub dzieci znajdą szlaki piesze, zachęcające do wędrówek. Przepiękne widoki, zwłaszcza wiosną, oferują doliny. To wtedy zakwitają fioletowe krokusy, które wypełniają całą dostępną przestrzeń. Równie pięknie jest jesienią, kiedy okoliczne rośliny zmieniają kolory na czerwienie i żółcie. Doliny Chochołowska i Kościeliska są niezwykle malownicze i oferują ciekawe formacje geologiczne. Nie trzeba wybierać się w wysokie partie gór, by zobaczyć wyjątkowe miejsca.

Białka Tatrzańska – szaleństwa na stoku i relaks w termach

Ciekawym miejscem na mapie Tatr jest Białka Tatrzańska. Znajduje się tam zarówno kompleks narciarski, jak i termy, w których można skorzystać z leczniczego działania wód termalnych. Jest to doskonała propozycja dla miłośników zimowego szaleństwa – po skończonym szusowaniu na piechotę można dojść do pobliskiego aquaparku. A także do miejsca noclegu – w bezpośrednim sąsiedztwie zarówno wyciągu narciarskiego Kotelnica Białczańska, jak i basenów termalnych Białka znajduje się komfortowo wyposażony pensjonat Dziubas. Jest to więc doskonałe miejsce na bazę wypadową, niezależnie od tego, czy wybierzemy się na zimowe ferie na nartach, odpoczynek w uzdrowisku czy trekking po górach. Białka Tatrzańska jest miejscem mniej znanym niż popularne Zakopane, a jednocześnie nie mniej urokliwym. Warto więc wziąć je pod uwagę w trakcie planowania wczasów w polskich górach – z pewnością nie będziemy zawiedzeni.

śr. ocena 5 / głosów 31