Walory przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej

Choć Gdańsk to jedno z największych miast w Polsce, niektóre jego rejony charakteryzują się szczególnie cenionymi walorami przyrodniczymi. Wyspa Sobieszewska to dzielnica, która jest doskonałym miejscem dla turystów chcących wypoczywać nad morzem, lecz z dala od miejskiego zgiełku. Do tego znajdziemy na niej wiele atrakcji przyrodniczych uatrakcyjniających ten teren.

Różnorodny, atrakcyjny krajobraz

Wyspa Sobieszewska to nadmorska dzielnica Gdańska oddalona od centrum o 15 km. Jest jedną z 3 wysp polskiego wybrzeża Bałtyku i jedyną polską wyspą, która powstała przez działania człowieka. W najszerszym miejscu ma 10 km szerokości równoleżnikowej, a w najdłuższym 6 km południkowej. Od północy otaczają ją wody Zatoki Gdańskiej, od południa Martwa Wisła, od wschodu Przekop Wisły, a od zachodu Śmiała Wisła. Po południowej stronie teren jest równinny i pozbawiony lasów. Natomiast na północy znajduje się Las Mierzei z wydmami w pasie nadmorskim. Tereny tej części Gdańska są bardzo zróżnicowane pod względem przyrodniczym. Piaszczyste, szerokie plaże sprawiają, że znajdują się tu jedne z najpiękniejszych polskich kąpielisk. W niedalekim sąsiedztwie od morza znajdziemy również ośrodki wypoczynkowe, które pozwalają turystom cieszyć się bliskością przyrody i okolicznymi widokami.

Mnogość gatunków zwierząt i roślin

Na wyspie Sobieszewskiej występuje około 500 gatunków roślin i ponad 300 gatunków zwierząt kręgowych. Wśród nich można dojrzeć m.in. kuny, łasice, jenoty, a nawet foki. Największym bogactwem przyrodniczym Wyspy są ptaki. Zatwierdzono prawie 300 ich gatunków. Część z nich ma tutaj swoje lęgi, część zimuje na wodach wokół Wyspy, natomiast najwięcej gatunków zatrzymuje się na wyspie podczas wędrówek. Pracownik Hotelu Orle na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku dodaje:

Tutejsze rejony są obszarem chronionego krajobrazu, dlatego w Górkach Wschodnich powstały placówki naukowo-badawcze: Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Rezerwaty przyrodnicze

W północno-zachodniej części Wyspy znajdują się także dwa rezerwaty. „Ptasi Raj” ma powierzchnię 188 ha i obejmuje jeziora Karaś oraz Ptasi Raj. Między jeziorem Ptasi Raj a morzem znajduje się XIX-wieczna kamienna grobla. Przez rezerwat przebiega ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, której towarzyszy 10 tablic informujących o najbardziej charakterystycznych elementach miejscowej flory i fauny. Najwięcej ptaków można zobaczyć wiosną i jesienią. Rezerwat przyrody „Mewia Łacha” składa się z dwóch części. Na obszarze Wyspy Sobieszewskiej znajduje się niecałe 19 ha powierzchni rezerwatu. Ma on za zadanie ochraniać kolonie lęgowe, miejsca lęgowego odpoczynku i żerowania ptaków. W rezerwacie znajduje się m.in. jezioro wielkości kilku ha, w którym pojawiły się bobry. Jest tutaj wiele unikatowych gatunków ptaków i roślin. Choć istnieją ograniczenia co do poruszania się po rezerwacie, to udostępniono wyznaczoną ścieżkę z informacjami na temat rezerwatu.

śr. ocena 0 / głosów 0