Szukasz pomysłu na długi weekend? Wybierz Zamek Ogrodzieniec

Macie ochotę na oderwanie się od codzienności? Szukacie pomysłu na długi weekend? Jeśli na oba pytania odpowiedzieliście twierdząco, to mamy dla was propozycję – wybierzcie się na pełną wrażeń wycieczkę do Zamku Ogrodzieniec. Czekają na was liczne atrakcje, dzięki którym przeżyjecie wspaniałą przygodę.

O Zamku Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to najbardziej okazały zamek znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W latach jego świetności swoim bogactwem i przepychem dorównywał nawet Wawelowi.

Zamek przyciąga uwagę swoim nieregularnym kształtem – wygląda jakby został wtopiony w otaczające go skały. Nie jest to efekt przypadkowy, a w pełni strategiczny. Zamek wybudowano bowiem na najwyższym wzniesieniu Jury, co wykorzystano już w XII wieku wznosząc tam pierwsze umocnienia. Zostały one zniszczone przez hordy tatarskie, a na ich miejscu wybudowano kamienny zamek w stylu gotyckim. Był on reprezentacyjną siedzibą bogatych rodów rycerskich i kupieckich, które przez lata dokonywały jego rozbudowy. Zamek Ogrodzieniec zniszczony został w czasie Potopu Szwedzkiego i od tamtej pory, trawiony przez pożary i rozgrabiany, stopniowo popadał w ruinę.

Obecnie pozostały po nim malownicze ruiny, które zostały w całości udostępnione turystom do zwiedzania.

Atrakcje zamku

Największą atrakcją jaka czeka w Zamku Ogrodzieniec jest bez wątpienia możliwość jego zwiedzenia. Można zrobić to indywidualnie lub z przewodnikiem, który nie tylko oprowadzi was po pałacowych włościach, ale przede wszystkim opowie szczegółowo jego historię. Poza samym zwiedzaniem, goście mogą skorzystać również z oferty atrakcji dla turystów indywidualnych, par lub rodzin z dziećmi.

Na Zamku często odbywają się różne imprezy plenerowe, dlatego przed wyprawą warto zasięgnąć informacji na temat aktualnie planowanych tam wydarzeń. Wśród nich najczęściej odbywają się turnieje rycerskie, wieczory z duchami i biesiady staropolskie. Listę sezonowych propozycji znajdziecie na stronie internetowej Zamku Ogrodzieniec.

Atrakcje w okolicy

Wizyta w Zamku Ogrodzienieckim to świetny pomysł na długi weekend. Poza samymi ruinami w okolicy znaleźć można wiele ciekawych miejsc i mnóstwo rozrywek, do których zaliczyć można:

  • Park Miniatur (można w nim zobaczyć miniatury zrekonstruowanych zamków z całej Jury),
  • park linowy w Podzamczu,
  • Gród Królewski na Górze Birów,
  • Park kolejowy w Ogrodzieńcu.

Ponadto, okolice Zamku są świetnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego oraz pieszych wędrówek.

Jak widać, w Zamku Ogrodzienieckim nie znajdziecie czasu na nudę, dlatego zdecydowanie warto wybrać się do niego w długi weekend i spędzić kilka dni w otoczeniu pięknych skał i zabytkowych ruin.