Szlaki rowerowe w Dolinie Baryczy. Dla amatorów i wyczynowców

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, objęty europejską siecią ochrony Natura 2000 zajmuje fragmenty województw dolnośląskiego oraz wielkopolskiego, ma powierzchnię nieco ponad 87000 ha i rozciąga się między Żmigrodem a Przygocicami. Mniej więcej w połowie odległości pomiędzy tymi miejscowościami leży miasteczko Milicz. Barycz, prawy dopływ Odry, to rzeka o długości 139 km. Park rozciąga się właśnie wzdłuż owej rzeki, a jego charakterystyczną cechą są 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy.

Atrakcje turystyczne w dolinie Baryczy

Mówimy tutaj o zakątku wręcz idealnym dla turystów, którzy lubią w ciszy i spokoju obcować z przyrodą, a jednocześnie cenią aktywny wypoczynek. Milicz, położony niemal w środku Parku Krajobrazowego Baryczy oddalony jest od najbliższego wielkiego miasta Wrocławia o około 60 km, a w jego okolicy nie ma większych miejscowości. Obfitość lasów, podmokłych łąk oraz stawów rybnych i równoczesny brak wielkomiejskiego gwaru stwarzają na tych terenach szczególnie korzystne warunki dla bytowania wielkich ilości różnorodnego ptactwa. To istny raj dla turystów lubiących piesze wędrówki połączone z tzw. birdwatchingiem, czyli obserwowaniem życia ptaków. W parku wyznaczone są także liczne szlaki konne i rowerowe. O tych ostatnich napiszemy więcej w dalszej części niniejszego artykułu. Dla tych, którzy nie boją się wody, w cieplejszych porach roku organizowane są na Baryczy spływy kajakowe na odcinku Milicz-Sułów o długości 20 km. Dzięki spokojnemu nurtowi rzeki mogą po niej pływać nawet osoby niewprawione w kajakarstwie. Jak powiedziano nam w Hotelu Libero w Miliczu, bardzo ciekawym wydarzeniem, w którym chętnie uczestniczą turyści odwiedzający ten region, są tzw. Dni Karpia, cykliczna impreza z licznymi atrakcjami.

Lista szlaków rowerowych prowadzących po Dolinie Baryczy

Jak napisaliśmy wcześniej, Dolina Baryczy rozciąga się pomiędzy miejscowościami Żmigród i Przygocice, a więc na mniej więcej 80-kilometrowym odcinku. To wystarczająco dużo przestrzeni do uprawiania tam zarówno amatorskiego, jak i wyczynowego kolarstwa. Rzecz cyklistom ułatwia bardzo dobrze rozwinięta sieć dróg lokalnych o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego oraz wiele kilometrów utwardzonych dróg leśnych. Tutejsze hotele na ogół wypożyczają bezpłatnie swoim gościom rowery, a także kijki do Nordic Walking, tak że nudną czasami konferencję lub szkolenie, czy nawet wesołe przyjęcie weselne można tutaj urozmaicić sobie zdrowym fizycznym wysiłkiem. Oto oficjalne nazwy, głównych szlaków rowerowych Doliny Baryczy:

  • szlak Doliny Baryczy,
  • szlak Stawów Milickich,
  • szlak Trzebnicka Pętla Rowerowa
  • Międzynarodowy Szlak Rowerowy Bałtyk-Adriatyk,
  • Czarny szlak „w dolinę Baryczy”.

Szczegółowe opisanie w tak krótkim artykule każdego z tych szlaków z osobna nie jest możliwe. Poprzestańmy zatem na stwierdzeniu, że wyznaczone w Dolinie Baryczy trasy dla rowerzystów, mają różne długości i odmienne stopnie trudności. Znajdą tutaj miejsce do popisów zarówno kolarze amatorzy, jak i wyczynowcy. Ich większy czy też mniejszy wysiłek z pewnością zostanie wynagrodzony wspaniałymi okolicznościami przyrody, kontaktem z naturą i pięknymi widokami.

śr. ocena 5 / głosów 5