Perła Dolnego Śląska – Atrakcje okolic Świeradowa-Zdroju

Dolny Śląsk to kraina zamków, historycznych miast i pięknej przyrody. Wśród pięknych krajobrazów Gór Izerskich możemy nie tylko znaleźć wytchnienie, ale także poprawić stan naszego zdrowia. Osobom mającym problemy z reumatyzmem najlepiej zrobi wizyta w uzdrowisku w Świeradowie-Zdroju, które nazywane jest perłą dolnośląskich uzdrowisk.

Świeradów-Zdrój od setek lat słynie ze swoich wód leczniczych wydobywanych ze złóż w Świeradowie i Czerniawie. Tutejsze wody radoczynne (nazywane też radonowymi) są wykorzystywane w leczeniu chorób reumatycznych, narządu ruchu, układu krążenia oraz niepłodności. Uzdrowisko w Świeradowie oferuje szeroki zakres zabiegów, w tym przede wszystkim balneologiczne takie jak: inhalacje, kąpiele radonowe, kąpiele świerkowe i borowinowe, kąpiele lecznicze na bazie wód mineralnych, okłady borowinowe.  Woda radonowa charakteryzuje się optymalnym stężeniem czynników promieniotwórczych, stąd jej szerokie zastosowanie w kuracji uzdrowiskowej.

Niepowtarzalnym czynnikiem w Uzdrowisku jest Radon. To gaz szlachetny, który pobudza system hormonalny i immunologiczny oraz działa uśmierzająco na ból. Ze względu na swoje właściwości lecznicze tutejszych wód, Świeradów często nazywany jest „Doliną Młodości” – dodaje pracownik Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa.

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. – Grupa PGU jest jedynym podmiotem leczniczym na terenie miasta Świeradowa – Zdroju, który posiada wyłączną koncesję na wydobycie
i eksploatację wód leczniczych ze złóż  w Świeradowie i Czerniawie. Wody z naszych źródeł posiadają poziom radonu zgodny z polską normą wymaganą przy realizacji zabiegów leczniczych.

Okoliczne atrakcje

Świeradów-Zdrój to nie tylko klimatyczne miasteczko z zabytkowymi willami i oficynami, znajduje się tu także najdłuższa na Dolnym Śląsku historyczna Modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 m z pijalnią wody mineralnej, przepięknie odremontowany deptak, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży Domu Zdrojowego z zegarem. To miasto nastawione na kuracjuszy, narciarzy oraz miłośników turystyki rowerowej, dla których organizowanych jest wiele cyklicznych imprez kulturalno-rozrywkowych.
W czasie wolnym, Goście odwiedzający Świeradów, mogą korzystać z oferty Aquaparku, Kolei Gondolowej,  a ze względu na bliskość granicy z Czechami i Niemcami z wielu atrakcji oferowanych przez naszych sąsiadów. Zimą, miasteczko zamienia się w kurort narciarski. Na północnym zboczu Stogu Izerskiego działa całoroczna kolej gondolowa.

Szlaki turystyczne Gór Izerskich

Świeradów-Zdrój leży w samym sercu Gór Izerskich, królestwa kolarstwa górskiego i narciarstwa biegowego. Znajdują się tu liczne trasy biegowe, rowerowe i szlaki do pieszej wędrówki. To właśnie w tutaj zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Stąd wychodzą również trasy w stronę Szklarskiej Poręby, Karkonoszy i Gór Stołowych. Na amatorów krótszych wycieczek czekają również trasy spacerowe na Stogu Izerskim albo na Sępiej Górze.

Szczególną atrakcją są naturalne ścieżki rowerowe nazywane Single Trackami. Są to trasy zjazdowe  o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 0,8 m. Trasy te znajdują się w Świeradowie-Zdroju przy gondoli, w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy oraz po stronie czeskiej w Novym Městem pod Smrkiem. Single Tracki przeznaczone są do bardzo dynamicznej, ale bezpiecznej jazdy. Ścieżki rozróżnione są kolorystycznie, według stopnia trudności, dlatego znajdzie tam coś dla siebie zarówno profesjonalista jak i początkujący kolarz. Projekt budowy tych wyjątkowych ścieżek rowerowych został wykonany wspólnie przez gminy Świeradów-Zdrój, Nové Město pod Smrkem, Lázně Libverda, Frýdlant oraz Nadleśnictwo Świeradów-Zdrój i Lasy Państwowe Republiki Czeskiej. Jego budowa została dofinansowana ze środków finansowych Unii Europejskiej.

Zamek Czocha

Inną ciekawą atrakcją w pobliżu Świeradowa-Zdroju jest Zamek Czocha. Został wzniesiony nad Jeziorem Leśniańskim w miejscowości Sucha. Zbudowano go w połowie XII wieku jako warownie obronną króla czeskiego, jednak już w 1315 roku trafił w ręce piastowskie, jako posag księżniczki czeskiej Agnieszki poślubionej Henrykowi Jaworskiemu. Zamek funkcje obronne pełnił aż do wojny trzydziestoletniej. Kres jego świetności ostatecznie położył wielki pożar w nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r.

Obecny wygląd zamek zawdzięcza przedwojennemu właścicielowi Ernestowi Gűtschow, który zlecił jego przebudowę wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tym zmianom, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska, który został wyróżniony przez miesięcznik Geographic Traveler jako jeden z „7 nowych cudów Polski”.

Miasteczko Mirsk

Niedaleko uzdrowiska Świeradów-Zdrój znajduje się Mirsk. Jest to jedno z niewielu miast, które do dziś zachowały średniowieczny układ urbanistyczny. Co prawda samo miasto zostało zniszczone w trakcie II Wojny Światowej, jednak, dzięki pracom renowacyjnym, dziś prezentuje się równie pięknie, jak przed wiekami. Oprócz klimatycznej starówki z fontannami, w Mirsku można również odwiedzić podziemną kopalnie cynku, gdzie poprzez sztolnie podążymy śladami dawnych górników.

Nové Město pod Smrkem

Osoby wypoczywające w Świeradowie-Zdroju często odwiedzają sąsiednie czeskie miasta. Szczególnie popularne jest Nové Město pod Smrkem. Do jego największych atrakcji należy kościół Św. Katarzyny. Znajduje się tam również muzeum, kąpielisko, basen i ścieżki rowerowe .

Jak widać, okolice Świeradowa-Zdroju mają olbrzymi potencjał, dlatego nie sposób nudzić się
w tych rejonach. Lista miejsc wartych zwiedzenia jest tak długa, że nie starczy Ci wakacji, żeby wszystkie odwiedzić. Zwłaszcza, że w bezpośrednim sąsiedztwie Świeradowa znajduje się jeszcze Szklarska Poręba i Karpacz, kolejne punkty turystyczne, które również warto odwiedzić.

śr. ocena 7 / głosów 2