Noclegi na wakacje w pobliżu parku krajobrazowego. Dlaczego warto?

Choć mogłoby się wydawać, że do wakacji jeszcze daleko, najwyższy czas zacząć planowanie letniego wypoczynku. Jeżeli znudziły cię popularne kurorty i nie chcesz dzielić niewielkiego skrawka plaży z tłumem innych wczasowiczów, chcesz za to w pełni wykorzystać wspaniałą aurę polskiego lata, koniecznie przyjrzyj się propozycjom naszych rodzimych gospodarstw agroturystycznych.

nocleg

Jak znaleźć dobrą agroturystykę?

Jeszcze do niedawna korzystanie z agroturystyki w Polsce nie cieszyło się dużą popularnością. Duży wpływ na  taki stan rzeczy miała słaba promocja tych niezwykle ciekawych, lecz położonych nieco na uboczu gościnnych willi i domków noclegowych. Jedynym sposobem na znalezienie dobrego noclegu tego rodzaju było rozpytywanie znajomych, którzy już mieli sposobność odwiedzić jedno z takich miejsc.

Obecnie, dzięki portalom takim jak farmbnb.com, znalezienie idealnego obiektu wypoczynkowego blisko natury i dokonanie bezpiecznej rezerwacji jest znacznie łatwiejsze. Co więcej, wybierając spośród tak przygotowanej oferty, goście mają 100% pewność zadowalającego standardu proponowanych miejsc.

Wakacje na łonie natury

Do tego, że letni urlop warto spędzić poza miastem, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Świeże powietrze, smaczne jedzenie ze zdrowych, ekologicznych produktów, a także uczucie swobody, jaką dają otwarte przestrzenie i wyciszająca zieleń lasów oraz łąk – wszystko to wpływa dodatnio na nasze samopoczucie, ale też kondycję fizyczną.

Chociaż bardzo często zdarza nam się o tym zapominać, Polska może pochwalić się wspaniałą przyrodą, bogactwem rozmaitych gatunków roślin i zwierząt oraz niemałą różnorodnością pod względem ukształtowania terenu. Bez względu na to, czy jesteś amatorem wędrówek górskich, czy wolisz spędzać czas nad wodą, wszystkie te atrakcje znajdziesz podróżując lokalnie.

Aktualnie w kraju zarejestrowanych jest ponad 140 parków krajobrazowych. Oznacza to, że w każdym województwie znajduje się wiele miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i historycznych, a zatem wypoczynek tutaj wcale nie oznacza nudy.

W parkach krajobrazowych obowiązują mniej rygorystyczne przepisy ochrony przyrody, niż ma to miejsce w parkach narodowych. Właśnie dlatego udając się na wakacje w takie okolice, mamy możliwość spędzać czas aktywnie, ale jednocześnie wygodnie. Aby przemierzać znajdujące się tutaj szlaki, nie musisz być weteranem wspinaczki i możesz liczyć na dobrą, choć nienatrętną infrastrukturę turystyczną.

Czego szukać w parku krajobrazowym?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, na co konkretnie możesz liczyć, wybierając się na wakacje w pobliże parku krajobrazowego, przyjrzyjmy się kilku przykładom. Pierwszym z nich niech będzie Nadwarciański Park Krajobrazowy.

Odwiedzający go goście mają niepowtarzalną szansę obserwować życie rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych, np. podczas spływu kajakowego Wartą. Wygodny nocleg w okolicy proponuje Wioska norweska Arendel, w której na co dzień można przyglądać się reniferom, kucom szetlandzkim czy koniom fiordzkim.

Innym przykładem może być Park Krajobrazowy Doliny Bobru na Dolnym Śląsku ze swoim bogactwem fauny i flory. Podczas pieszych wędrówek lub wycieczek szlakami rowerowymi możesz obserwować niespotykane gdzie indziej rośliny, a nawet spotkać sarnę, zaś noclegi w okolicy oferuje np. pensjonat Dzikie Róże.

Te dwa przykłady nie wyczerpują oczywiście repertuaru zapierających dech w piersiach krajobrazów Polski. Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego miejsca na wakacje, albo szukasz agroturystyki, która pozwoli ci uprawiać konkretne aktywności, np. jogę czy warsztaty kulinarne bądź artystyczne, skorzystaj z wyszukiwarki portalu farmbnb.com.

śr. ocena 5 / głosów 1