Największe atrakcje Białki Tatrzańskiej i okolic

Tatry i Pieniny od wielu lat przyciągają miłośników wędrówek po górach i narciarstwa dzięki przepięknym krajobrazom, interesującym szlakom i licznym wyciągom narciarskim. Wyjazd w te wysokogórskie rejony jest dobrym pomysłem na urlop także ze względu na cenne zabytki architektury i możliwość wypoczynku nad jeziorami. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są największe atrakcje turystyczne okolic Białki Tatrzańskiej, aby zaplanować ciekawą wycieczkę.

zamek niedzica bialka tatrzanska atrakcje nocleg domki

Najpiękniejsze zabytki Podhala

Wśród podhalańskich budowli historycznych na szczególną uwagę zasługują zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie, ulokowane nad Jeziorem Czorsztyńskim. Niedzicka warownia została wzniesiona w XIV wieku na ówczesnej granicy polsko – węgierskiej. Budowla ta wielokrotnie posłużyła jako plan filmowy, na którym powstały między innymi ujęcia do adaptacji „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz do serialu „Janosik”.

Podczas zwiedzania zamku w Niedzicy można zobaczyć między innymi studnię wykutą w litej skale wapiennej oraz tak zwane komnaty Salamonów, a także poznać legendę inkaskiego skarbu, rzekomo ukrytego w murach strażnicy. Warto również wybrać się w rejs promem po Jeziorze Czorsztyńskim, podczas którego doskonale widać ruiny w Czorsztynie i skarpę, na której wznosi się niedzicka warownia.

Gratką dla amatorów zwiedzania mogą okazać się także liczne zabytkowe kościoły i cerkwie, na przykład średniowieczne budowle sakralne na Szlaku Architektury Drewnianej.

Jak podaje właściciel Domków Falsztyn:

Warto odwiedzić między innymi gotycki kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim albo greckokatolicką cerkiew pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy NPM w Owczarach, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Białce Tatrzańskiej znajduje się ponadto piękny drewniany kościół Świętych Szymona i Judy Tadeusza, w którym mieści się małe muzeum ciesielstwa góralskiego, a także zachowane są resztki XIX – wiecznych malowideł.

Atrakcje dla miłośników przyrody i sportu

W pobliżu Białki Tatrzańskiej ulokowane są trzy parki narodowe: Tatrzański, Pieniński oraz Gorczański. Te obszary są enklawą dla rzadkich i endemicznych gatunków, takich jak pszonak pieniński, sasanka alpejska i świstak tatrzański oraz salamandra plamista, której wizerunek znajduje się w logo Gorczańskiego Parku Narodowego.

W przypadku Tatr popularnością cieszą się też takie szlaki turystyczne jak trasa w Dolinie Białej Wody, zaś przy okazji pobytu w Pieninach warto zdecydować się na spływ przełomem Dunajca, który będzie świetną przygodą dla całej rodziny.

Narciarzy z kolei zainteresuje Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, będący największą stacją narciarską na Podhalu, gdzie znajduje się rozległa sieć tras przystosowanych do różnych poziomów zaawansowania.

śr. ocena 5 / głosów 3