Listopad w Krakowie

Co robić w Krakowie jesienną porą? Okazuje się, że opcji jest wiele, bo kultura w listopadzie nie śpi. Niesamowite muzyczne przeżycia (Audio Art Festiwal, Synestezje), wspaniałe kino (Etiuda Anima), wystawy poświęcone historii czy spacery tematyczne – to wszystko już za pasem. Szykujmy się na niezapomniane przeżycia.

Muzyka

W dniach 15 do 24 listopada lokal Hevre zaprasza na Audio Art Festival. To coroczne wydarzenie łączy sztuki wizualne z dźwiękowymi. W harmonogramie Audio Art Festival znajdą się bowiem koncerty i performanse uatrakcyjnione dodatkowo ciekawymi instalacjami. Przede wszystkim jednak organizatorzy postanowili zaprezentować publiczności świat muzyki niszowej. Jeśli zatem  turntablizm, muzyka akusmatyczna, elektroopera czy silnie przetworzona tradycyjna muzyka wiejska brzmią dla Ciebie zachęcająco udaj się na Audio Art Festival. Osobom, którym wymienione pojęcia nie mówią nic podpowiemy, że podczas wydarzenia zetkniecie się z dźwiękami wytworzonymi przez  komputery, internet rzeczy czy samodzielnie zbudowane instrumenty.

Kino

Etiuda&Anima, czyli międzynarodowy festiwal filmów animowanych to już klasyka na kulturalnej mapie Krakowa. Jeśli o mnie chodzi, czekam z niecierpliwością na program wydarzenia. Przy okazji wszystkim, którzy kochają animację polecam warszawski Warsaw Animation Film Festival – wydarzenie, którego pierwsza odsłona miała miejsce na przełomie sierpnia i września tego roku.

Spośród wydarzeń filmowych w Krakowie warto zanotować sobie Tydzień filmu niemieckiego. W dniach 22 – 28 listopada w Kinie Pod Baranami zaprezentowane zostaną filmy takie jak: Moje dzieciństwo i ja, Obrazy bez autora, Błąd systemu i kilka innych ciekawych pozycji.

Historia

Jeśli kochasz historię i czujesz głód poznawania dawnych dziejów Polski i świata udaj się koniecznie do Fabryki Emalii Oscara Schindlera. W listopadzie załapiesz się na wiele ciekawych wystaw, w tym: Kraków – czas okupacji 1939-1945 i Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zainteresowanym kulturą żydowską polecamy natomiast Bajit Chadasz organizowany przez Centrum Kultury Żydowskiej.

Obiecałam też wspomnieć o spacerach tematycznych. W tym roku warto udać się na Warsztaty Krakowskie – spacer z dizajnem w tle czyli spotkanie będące częścią wydarzenia 12 spacerów na 12 miesięcy.

Te wszystkie atrakcje organizowane są oczywiście zarówno z myślą o mieszkańcach jak i turystach. Tym ostatnim polecamy parking strzeżony Kraków / parking Kraków centrum przy ulicy Straszewskiego. Jeśli podróżujesz samochodem możesz bez obaw pozostawić tam swój pojazd nawet na kilka dni.  

śr. ocena 5 / głosów 5