Jak zaplanować wycieczkę zagraniczną?

Wycieczki zagraniczne są dla Polaków jednym z ulubionych sposobów spędzania wakacji, ferii zimowych czy długich weekendów. Na tych, których już nie satysfakcjonuje wyjazd nad polskie morze czy w nasze góry, czeka wiele fascynujących destynacji zarówno blisko Polski, jak i w bardziej odległych rejonach globu. Jeśli już uda się zgromadzić fundusze na wymarzoną wycieczkę, pojawia się zawsze kwestia jej organizacji. Czy załatwić wszystkie formalności samodzielnie, czy zdać się na pomoc biura podróży?

wycieczka zagraniczna

Od czego zacząć?

Niezależnie do tego, czy jedziemy na wycieczkę sami, czy z biurem podróży – pierwszym krokiem powinien być wybór miejsca, w które chciałoby się pojechać. Wiele zależy tu od pory roku, preferowanych kierunków czy dostępnego budżetu. Inne miejsca wybiera się też na podróż samemu, a inne np. na wakacje dla całej rodziny. Inspiracją mogą być doświadczenia znajomych i rodziny, blogi podróżnicze czy oferta biur podróży. Warto tu też dla zasady wspomnieć o tych, którzy rezygnują z wcześniejszego planowania na rzecz wyjazdów Last Minute.

Środek transportu

To zwykle jeden z kluczowych elementów planowanej podróży. Za sprawą tanich linii lotniczych przeloty samolotem przestały być zarezerwowane tylko dla bardziej zamożnych obywateli, choć oczywiście takie linie nie latają wszędzie. Na pewno warto śledzić aktualne promocje dostępne na stronach internetowych popularnych przewoźników, Bywa, że przy wyjątkowo atrakcyjnych ofertach decyzję o zakupie biletu trzeba podejmować błyskawicznie ze względu na ograniczony czas trwania promocji i małą pulę dostępnych w niej biletów. W niektórych wypadkach dobrą opcją będzie również autobus. W naszym kraju działa kilku przewoźników autobusowych oferujących przejazdy do sąsiadujących w Polską krajów. Atutem takiej formy podróżowania jest niska cena biletu, choć trzeba być przygotowanym na spędzenie kilku czy kilkunastu godzin w autobusie. Osoby nie do końca zorientowane w kupnie biletów na samolot czy autokar mogą skorzystać z pomocy agencji turystycznych takich jak Agencja Turystyczna ITA. Pozostaje też możliwość dojazdu własnym samochodem, ale to raczej w przypadku turystyki krajowej lub wyjazdów do krajów sąsiedzkich.

Wynajem kwatery

Kolejny krok to znalezienie odpowiedniej kwatery na wyjazd. W większych miastach oraz ośrodkach atrakcyjnych dla turystów znajduje się zwykle rozbudowana sieć hoteli i hosteli oferująca noclegi w różnych cenach i o różnym standardzie. Przy wyborze któregoś z tańszych obiektów, warto poszukać opinii jego dotychczasowych klientów. Na szczęście wiele ważnych informacji można dziś znaleźć w Internecie, można choćby skorzystać z wyszukiwarki ofert w danej lokalizacji i dokonać rezerwacji.

Plan podróży

Nie mniej istotne jest zaplanowanie, co będziemy robić już na miejscu – szczególnie dotyczy to dłuższych wyjazdów i tych ukierunkowanych na zwiedzanie. Jeśli jedziemy do nieznanego nam kraju, warto przed wjazdem choć pobieżnie zapoznać się z jego kulturą i wskazówkami praktycznymi dla turystów dotyczącymi np. tamtejszej waluty, działania komunikacji miejskiej czy używanego języka. Dobrym pomysłem jest też zrobienie listy atrakcji turystycznych, które chcielibyśmy zobaczyć. Działając spontanicznie, możemy stracić cenny czas, który przecież chcielibyśmy dobrze wykorzystać. Sprawdzić przed wyjazdem należy również ofertę lokali gastronomicznych – jeśli nie ma się wykupionej opcji noclegów z wyżywieniem.

śr. ocena 5 / głosów 1