Gdańsk idealnym miejscem na spędzenie weekendu

Szukając sposobu na spędzenie ciekawego i aktywnego weekendu, wiele osób decyduje się na odwiedzenie Gdańska. Zarówno w ciągu dnia, jak i nocą miasto urzeka swoim pięknem, klimatem, ale też ilością rzeczy do zwiedzenia. Co warto zobaczyć? Jakich atrakcji nie można pominąć? Wystarczy zostawić auto na pobliskim parkingu, by poczuć się jak turysta, odwiedzając kolejne interesujące miejsca.

Gdańskie kościoły

Odwiedzając miasto, warto koniecznie zarezerwować co najmniej weekend i zdecydować się na nocleg w Gdańsku. Ważnym miejscem, do którego warto zajrzeć jest Śródmieście, naszpikowane zabytkami zarówno w części Starego, jak i Głównego Miasta. Znajduje się tu charakterystyczna bryła średniowiecznego Wielkiego Młyna, a po jego drugiej stronie można spotkać kościół św. Katarzyny pochodzący z XIII w. W wieży obiektu, w Muzeum Zegarów Wieżowych zobaczyć można pierwszy na świecie zegar pulsarowy. Co więcej, w podziemiach świątyni zostało pochowane ciało astronoma Jana Heweliusza.

To nie koniec wyjątkowych budynków sakralnych. Warto jeszcze odwiedzić średniowieczną Bazylikę św. Brygidy oraz gotycki kościół św. Jana. W tej pierwszej, w 1980 roku modlili się strajkujący robotnicy.  Z kolei świątynia gotycka zwraca uwagę piękną, w pełni wyposażoną sceną, na terenie której odbywają się liczne wydarzenia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć również oczywiście o majestatycznej Bazylice Mariackiej, będącej największą świątynią ceglaną w Europie.

Wspomniane obiekty z pewnością można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Warto jednak zarezerwować np. pobyt w Hotelu Amber i zdecydować się na dalsze zwiedzanie, pozwalające poznać piękne zakamarki tego urokliwego miejsca.

Gdański Trakt Królewski i nie tylko

Trakt Królewski to szlak reprezentacyjny, w skład którego wchodzi ul. Długa i Długiego Targu. To właśnie tutaj znajduje się słynna fontanna Neptuna i Dwór Artusa. W pobliżu znaleźć można również gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, który obecnie jest oddziałem Muzeum Historycznego. Na uwagę zasługują również Bramy Wodne i spichlerze. Zadaniem bram było niegdyś zamykanie ulic dochodzących do Motławy. W dzisiejszych czasach można zobaczyć ich osiem, tj.: Bramę Zieloną, Bramę Chlebnicką i Mariacką, Bramę Świętego Ducha, Portową czy Żurawia i inne. Wspomniane wcześniej spichlerze zlokalizowane są na wyspie Ołowiance. Na ich terenie zdecydowano się umieścić główne ekspozycje Narodowego Muzeum Morskiego. Ostatnim, ważnym i godnym uwagi elementem jest Polska Filharmonia Bałtycka, która powstała poprzez zaadaptowanie dawnej elektrociepłowni.

Odwiedzając Gdańsk, można być pewnym, że weekend zostanie wypełniony po brzegi i nie będzie czasu na nudę.

śr. ocena 5 / głosów 5