Dlaczego warto wyjechać na wczasy w góry?

Z czym kojarzy się nam okres wakacyjny. Z pewnością dla wielu osób pierwszym skojarzeniem będzie polskie morze – nie ulega wątpliwości, że to nadmorskie miejscowości przyciągają w sezonie letnim największą liczbę turystów. Jednak nie zawsze to co najpopularniejsze jest najlepsze. Jeśli szukamy wypoczynku na łonie natury i nie straszny nam aktywne spędzanie wolnego czasu, powinniśmy zwrócić swoje spojrzenie na południe, w stronę polskich gór. Jest wiele powodów, dla których warto spędzić w nich wakacje w gronie rodziny lub znajomych.

wakacje

Po pierwsze – trening dla ciała

Góry to idealne miejsce dla każdego, kto lubi spędzać czas w ruchu i nie boi się zmęczyć. Kilka godzin marszu po szlaku stanowi doskonałą formę treningu, a jeśli będziemy powtarzać wyjazdy w góry regularnie możemy dostrzec znaczą poprawę naszej ogólnej kondycji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. (takie wysokości zaliczmy między innymi w Tatrach, Pieninach czy Bieszczadach) nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, organizm zaczyna produkować więcej krwinek czerwony i staje się lepiej dotleniony. Regularnie powtarzane górskie marsze, biegi czy jazda na rowerze skutkują zwiększeniem objętości płuc i wydolności układu krążenia. Wystarczy spojrzeć na sportowców – wielu z nich, przygotowując się do zawodów trenuje właśnie na dużych wysokościach, gdzie atmosfera jest bardziej rozrzedzona i organizm jest zmuszony do większej produktywności.

Po drugie – ukojenie dla ducha

– Wakacje w górach to idealny sposób na podreperowanie swojego zdrowia fizycznego, ale również psychicznego – przekonuje przedstawiciel Hotelu Górski*** w Białce Tatrzańskiej – Już sam marsz dostarcza nam dużej ilości endorfin, a dodajmy do tego również czyste górskie powietrze, piękne krajobrazy, wszechobecną zieleń, ciszę oraz spokój. Podczas przemierzania niektórych szlaków będziemy musieli skupić się na drodze, zapominając jednocześnie o problemach życia codziennego, zaprzątających nam głowę. Turystyka górska polecana jest szczególnie osobom prowadzącym stresujący tryb życia, mieszkającym w mieście, chcącym oderwać się na pewien czas od swoich zmartwień.

Po trzecie – wspaniała przygoda na łonie natury

Góry są równie piękne, co i niebezpieczne – każdy turysta wychodząc na szlak powinien przygotować się na różne nieprzewidziane okoliczności, np. zmianę pogody lub nieoczekiwane spotkanie z dzikimi zwierzętami. Z drugiej strony każde takie wyjście to jedyna w swoim rodzaju przygoda, którą można wspominać jeszcze przez bardzo długi okres czasu. To sprawia, że w góry ciągną ludzie znudzeni wakacyjną bezczynnością i wylegiwaniem się na leżaku. Nieprzewidywalność natury może stać się dla nas wielkim sprawdzianem naszej sprawności fizycznej oraz psychicznej – to właśnie tutaj najlepiej przekonamy się, jak radzimy sobie w niecodziennych sytuacjach.

śr. ocena 5 / głosów 1