Dlaczego warto wybrać się na wczasy w góry?

Gdzie spędzić wakacje? To pytanie każdego roku zadaje sobie tysiące polskich rodzin. Wiele z nich wybiera wypoczynek nad Bałtykiem, który w sezonie letnim przyciąga największe rzesze turystów. Jeśli pragniemy uniknąć tłumów, a jednocześnie jesteśmy miłośnikami aktywnego spędzania wolnego czasu, powinniśmy rozważyć wyjazd w góry. Oto kilka powodów, dla którego warto.

góry

Trening dla ciała

Górski szlak to idealne miejsce dla każdego, kto lubi spędzać wolny czas w ruchu, zamiast leżąc plackiem na plaży. Długi marsz, nawet w niezbyt szybkim tempie, stanowi doskonały trening – powtarzany regularnie pozwoli nam znacznie poprawić swoją ogólną kondycje. Dzieje się tak ponieważ na dużych wysokościach powietrze jest bardziej rozrzedzone niż na nizinach – w związku z tym nasz układ oddechowy musi podjąć większy wysiłek, żeby dostarczy organizmowi tlenu. Stopniowo zwiększa się objętość płuc, nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, układ dokrewny dostarcza większą ilość krwinek czerwonych – wszystko to sprawia, że tkanki stają się lepiej dotlenione. A dobrze dotleniony organizm to zdrowy, silny i mniej podatny na choroby organizm. Właśnie z tego powodu wielu sportowców trenuje do zawodów w górach.

Spokój ducha

Pobyt w górach jest korzystny nie tylko dla naszego ciała, ale i ducha – turystyka górska polecana jest osobom, które na co dzień zmagają się z dużą ilością stresu i pragną przynajmniej na kilka dni odciąć się od negatywnych emocji, związanych z pracą.

 – Ma to poniekąd związek z wysiłkiem fizycznym, którego dokonujemy, bowiem w ten sposób nasz organizm wytwarza dużą ilość endorfin, nazywanych potocznie hormonem szczęścia – mówi przedstawiciel pensjonatu Willa Pod Miedzą w Bukowinie Tatrzańskiej – Dodajmy do tego piękne górskie krajobrazy, kojącą zmysły zieleń i zapachy natury oraz ciszę i spokój, a otrzymujemy idealny sposób na relaks. Niektóre szlaki górskie są ponadto dość trudne i wymagają dużego skupienia na drodze, co również powoduje, że nie myślimy o problemach dnia codziennego.

Wakacje dla żądnych przygód

Jeśli chcemy zapewnić sobie niezapomniane wspomnienia z urlopu, wakacje w górach również będą dobrym wyborem. Dlaczego? Ponieważ góry nie są środowiskiem w 100% bezpiecznym – w każdej chwili należy liczyć się ze zmianą pogody, bądź spotkanie z lokalnym zwierzętami. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się na podobne ewentualności. Warto jednak podjąć ten trud i zaryzykować, żeby mieć co wspominać później. Jeśli jesteśmy znudzeni codziennością, chcemy sprawdzić swoją sprawność – tak fizyczną, jak psychiczną – zdecydowanie powinniśmy postawić na wyjazd w góry.

śr. ocena 4.5 / głosów 2