Dlaczego warto odwiedzić Sudety?

Sudety to niezwykle malownicze góry, pełne atrakcji turystycznych. Mnogość szlaków turystycznych, wyjątkowych krajobrazów i obiektów historycznych sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie są trudne nawet dla początkujących turystów czy rodzin z dziećmi, dlatego tym bardziej warto je odwiedzić. Bez problemu wejdziemy nawet na najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę.

Sudety są jednymi z najstarszych pasm górskich w Polsce. Ze względu na swoje ukształtowanie oraz atrakcje turystyczne są doskonałym miejscem dla każdego. Znajdują się tu zarówno wysokie szczyty, górujące 1600 metrów nad poziomem morza, jak i rozległe kotliny. Okolice są dość dobrze dostosowane do ruchu turystycznego – mnogość szlaków pieszych i rowerowych, a także kolejek gondolowych i krzesełkowych umożliwi każdemu, bez względu na kondycję, wybór trasy dostosowanej do swoich możliwości.

Sudety – piękno krajobrazu i natury

Sudety charakteryzują się niezwykłymi krajobrazami. Góry te kształtowały się w długim okresie czasu – z tego względu posiadają dość zróżnicowaną budowę. Znajdziemy tu sporo wodospadów, między innymi wodospad Szklarki i wodospad Kamieńczyka. Choć zbiorniki wód stojących są nieliczne, także możemy je tu znaleźć w formie jezior polodowcowych lub zbiorników zaporowych.

Sudety to także dzika przyroda. Choć wiele gatunków wyginęło wskutek działalności człowieka, nadal można tu spotkać wiele różnych zwierząt i roślin. To doskonałe miejsce dla miłośników ptaków, ponieważ można tu spotkać wiele gatunków. Także orła bielika, który powraca na te tereny.

W Sudetach znajdziemy także pomnik przyrody, którym jest cis pospolity, prawdopodobnie najstarszy w tym paśmie górskim. Obwód pnia Cisa Bolko wynosi prawie 3 metry, a jego wiek szacuje się na 400-600 lat.

Atrakcje turystyczne w Sudetach

Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka. Jej wysokość wynosi 1602 metry nad poziomem morza. Na jej szczycie znajduje się charakterystyczny budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W drodze na Śnieżkę możemy zobaczyć Świątynię Wang. Jest to prawdopodobnie najstarszy drewniany kościół w Polsce, wybudowany na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii, a w XIX wieku przeniesiony do Polski. Innym szczytem, który warto odwiedzić jest Szrenica – zwłaszcza, jeśli jesteśmy miłośnikami nart, ponieważ na szczycie znajdziemy kilometry nartostrad. Zarówno na Szrenicę jak i na Śnieżkę możemy wjechać kolejką gondolową lub krzesełkową, dlatego zdobycie szczytu nie będzie problemem nawet dla osób o słabszej kondycji.

Ciekawymi miejscami są również skalne miasta, na przykład Błędne Skały lub Adrszpach. Jeśli wolimy zwiedzanie zabytkowych obiektów czekają na nas Zamek Książ lub twierdza Kłodzko. W Sudetach znajdziemy również dwie ciekawe kopalnie: złota w Złotym Stoku oraz uranu w Kletnie.

Szukając noclegu w Sudetach warto wziąć pod uwagę Villę Karpacz. Dzięki dobrej lokalizacji w samym centrum Karkonoszy, będzie doskonałym punktem wypadowym do pobliskich atrakcji. Zapewni także komfortowy odpoczynek, niezbędny po przemierzaniu górskich szlaków.

śr. ocena 5 / głosów 6