Baśniowa Barcelona – jedno z najpiękniejszych miast na starym kontynencie i idealne miejsce na firmowe wyjazdy integracyjne

Różnokolorowe mozaiki, bramy i domy o wymyślnych kształtach z wieżyczkami, falbanami czy dachem w formie kapelusza, to wyjątkowe projekty jednego Katalończyka. Mowa oczywiście o Gaudim. To właśnie jego dzieła nadają Barcelonie baśniowy charakter. Dla jednych był szaleńcem, dla innych – geniuszem. Casa Milà, Casa Batlló czy park Güell znane są na całym świecie. Jednak ich widok nadal robi ogromne wrażenie, o czym można przekonać się podczas firmowych wyjazdów integracyjnych organizowanych przez warszawskie biuro podróży Cortina Travel .

By poczuć bajkowy charakter stolicy Katalonii, Cortina Travel proponuje zacząć wycieczkę od wizyty w Parku Güell, który znajduje się w centrum miasta. Przy głównym wejściu możemy podziwiać dwa domy, które wyglądają niczym chatki z piernika. To dawne budynki administracyjne osiedla dla zamożnych mieszkańców, które miało tu powstać według projektu Gaudiego. Z planowanych 60 domów zbudowano kilka, a po upadku projektu i śmierci zleceniodawcy – bogatego przemysłowca Eusebio Guella miasto wykupiło te tereny i przekształciło je w park. Mijając domki, dochodzimy do schodów i jednego z najbardziej znanych symboli Barcelony. To salamandra, z którą najczęściej fotografują się turyści z całego świata. Park jest duży, zachwyca bujną roślinnością z kamiennymi wiaduktami i projektami Gaudiego. Miejscem obowiązkowym jest plac, podtrzymywany przez 86 kolumn. Na nim znajduje się najdłuższa ławka świata, wykonana z ceramicznej mozaiki. Stąd można zobaczyć panoramę miasta. Fanów architekta zaciekawi jego muzeum, które jest umieszczone w jednym z domów w parku.

Łuski smoka

Zwiedzając Barcelonę śladami Gaudiego, trzeba zobaczyć jego słynne domy i nieukończoną bazylikę Sagrada Família, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolorowy Casa Batlló znajduje się przy Passeig de Gràcia. Kłębią się tu zawsze turyści, którzy na własne oczy chcą zobaczyć i poczuć magię wyobraźni architekta. Bogato zdobiona fasada pobudza fantazję, przywołując różne skojarzenia, m.in. łuskowaty dach dla wielu jest nawiązaniem do popularnej w Katalonii legendy o świętym Jerzym (Sant Jordi), który walczył ze smokiem. Niezwykłe jest także wnętrze tego domu z błękitną mozaiką na patio i wyjątkowymi żyrandolami. Spacerując dalej Passeig de Gràcia, dojdziemy do Casa Milà – domu zwanego kamieniołomem – La Pedrera. Jego fasadę zbudowano z wapiennych bloków, które nadają budynkowi monumentalny wygląd. Przypomina wielką skałę, stąd popularna nazwa La Pedrera. Ostatnim projektem Gaudiego była Sagrada Família. Bazylika, choć jej budowa rozpoczęła się w 1882 roku, do dziś nie została ukończona. Zarówno misternie rzeźbiona fasada Narodzenia Pańskiego, jak i te powstałe dopiero po śmierci artysty oraz wyjątkowe wnętrze bazyliki budzą wielkie emocje milionów turystów.

Uczta dla zmysłów

Baśniowość Barcelony to nie tylko dzieła Gaudiego. Magiczną atmosferę tego miasta tworzą kolory, gwar i gorący temperament jego mieszkańców. Istnieje wiele miejsc, gdzie można poczuć tę mieszankę. Na pewno jest nią La Rambla – słynna ulica pełna kawiarni, kramów, ulicznych artystów i oczywiście turystów oraz znajdujący się tuż przy niej najstarszy targ w mieście, czyli La Boqueria – prawdziwa uczta dla zmysłów. Mieszają się tu kolory, zapachy i smaki! Znajdziemy tu niemal wszystko – od lokalnych produktów po towary egzotyczne. Warto nie tylko na targu zrobić zakupy, ale także skosztować wyjątkowych hiszpańskich tapas. Natomiast na wieczór Cortina Travel proponuje Font Magica, czyli Magiczną fontannę. W wybrane dni tygodnia przy fontannach na wzgórzu Monijuic odbywa się bajkowe widowisko – pokazy z cyklu światło i dźwięk. Barcelona staje się coraz bardziej popularnym  miejscem na wyjazdy kulinarne.

Średniowieczne klimaty

Ci, którzy zamiast Disneya wolą pełne magii i tajemnic stare baśnie, chętnie zgubią się w średniowiecznych uliczkach Barrio Gòtico, czyli dzielnicy gotyckiej. Atrakcji jest tu wiele od niezwykłych budowli przez tętniące życiem skwery, place, targ staroci, muzea po liczne kawiarenki puby i restauracje. Miejsce oferuje prawdziwą podróż w czasie. Znajdziemy pozostałości rzymskie z czasów antycznego miasta Barcino (brama Portal de Bisbe, kolumny korynckie), budowle gotyckie: rezydencje, pałace i kościoły w stylu katalońskiego gotyku, jak np. Santa Maria del Pi czy niezwykła katedra św. Eulalii – Catedral del Santa Eulalia, popularnie zwana La Seu. Najbardziej ciekawe jest odkrywanie różnych detali, jak nazwy ulic pisane gotykiem, intrygujące płaskorzeźby czy ukryte ogrody w krużgankach. Będąc w katedrze, koniecznie trzeba zajrzeć na dziedziniec. Są tam palmy, magnolie, niewielki staw z rybami i… stado gęsi. To możliwe tylko w baśniowej Barcelonie! Więcej informacji o wyprawach do Katalonii znajdziesz na http://www.cortinatravel.pl/news/wycieczki-kulinarne-barcelona-katalonia-hiszpania.