Atrakcje turystyczne w Górach Sowich i okolicach

Góry Sowie to zdecydowanie jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych regionów w Polsce. Znaleźć tam można wiele interesujących miejsc i zwiedzić dużo oryginalnych zabytków. Są to nie tylko zamki i sztolnie, ale i pomniki, kościoły czy miejsca pamięci o ofiarach zbrodni nazistowskich. W okolicy nie brak również malowniczych jezior i wzniesień.

gory-sowie

Dla miłośników historii

Osoby, które interesują się historią najnowszą, koniecznie powinny wybrać się do ogromnego kompleksu podziemnego Riese, który był projektem górniczo-budowlanym nazistowskich Niemiec. Do dzisiaj stanowi tajemnicę na skalę światową. Składa się na niego kilka obiektów: Rzeczka, Włodarz, Osówka, Jawornik, Moszna, Soboń, Gontowa, Jedlińska Kopa i Zamek Książ. Każdy to sieć wydrążonych w skale sztolni i komór, które zbudowali w niewolniczych warunkach więźniowie. Do dzisiaj nie wiadomo, jaki był cel budowy tego kompleksu. Być może ma on jeszcze swoje nieodkryte elementy. Niektórzy sądzą, że to właśnie tam miała powstać kwatera samego Hitlera.

Niezależnie jednak, czy jedziemy w góry Sowie dla relaksu, czy dla zwiedzania, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o dobrym noclegu – polecanym przez wszystkich jest przykładowo Hotel Srebrna Góra, który mieści się w bliskiej odległości od wszystkich wymienionych tutaj atrakcji. Oferuje on też o wiele więcej, niż dogodna lokalizacja – w jego wnętrzu można się zrelaksować w saunie lub rozerwać w pokoju z grami. Na miejscu można także wypożyczyć rower, jeśli wolimy aktywny wypoczynek.

Jezioro Bystrzyckie i zamek Grodno

Świetnym miejscem na letni wypoczynek jest Jezioro Bystrzyckie. Nieopodal zaś znajduje się słynny zamek Grodno. Przy jeziorze działa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, co jest gratką dla miłośników sportów wodnych. Pozostali mogą po prostu pospacerować i podziwiać piękne widoki. Na wzgórzu Choina znajduje się wspomniany już zamek Grodno. To jeden z wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska, ale zdecydowanie jeden z wartych większej uwagi. Na wzgórzu znajduje się dodatkowo rezerwat krajobrazowy „Góra Choina”. Historia tego zamku sięga XVIII wieku.

Dla miłośników natury

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa o wysokości 1015 m n.p.m. Należy ona do Sudetów Środkowych. Na jej szczycie w 1906 roku wybudowano 25-metrową kamienną wieżę widokową, zwaną początkowo Wieżą Bismarcka. Widać z niej Ślężę, Śnieżnik i Śnieżkę. Przez całe Góry Sowie biegnie zresztą wiele ciekawych pieszych szlaków turystycznych, w tym słynny Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Góry te pięknie prezentują się o każdej porze roku. Dodatkowo do dyspozycji turystów jest kilka wież widokowych. Z Wielkiej Sowy podziwiać można w zasadzie cały Dolny Śląsk z Wrocławiem włącznie (tylko przy dobrej pogodzie, gdy widoczność jest dobra).

śr. ocena 5 / głosów 5