Jak wygląda trening tenisowy?

Tenis cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko wśród rodziców szukających dyscypliny sportowej dla swojego dziecka, ale także u osób dorosłych, które chcą nauczyć się nowego sportu. Zaletą tenisa ziemnego jest ogólnorozwojowe działanie, możliwość współpracy i współzawodnictwa oraz szybkość w uzyskiwaniu pierwszych widocznych efektów nauki. Trudno zatem dziwi się, że tak wiele osób wybiera właśnie tenis ziemny i zapisuje się na treningi dla osób początkujących.

Trening tenisa

Jeśli również i Ty myślisz o takim sporcie, to koniecznie przekonaj się, na co się decydujesz. Pewnie zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda taki trening i czy polega on wyłącznie na nauce samej gry?

Trening tenisowy dla początkującego – jak to wygląda?

Trening tenisowy zawsze rozpoczyna się od prawidłowo wykonanej rozgrzewki, która może trwać nawet 20 minut. Następnie uczeń wraz z trenerem przechodzi do właściwego treningu, skupiającego się głównie wokół opanowania podstawowych chwytów, uderzeń i wyćwiczenia zagrywki. Wraz z zaawansowaniem uczestnika dochodzą dodatkowe elementy treningu, np. poprawa przyspieszenia i dynamiki, polepszenie techniki czy opanowanie strategii gry i nauka jej modyfikacji w trakcie rozgrywki. Zakończeniem treningu są zawsze ćwiczenia rozciągające, które mają na celu uspokojenie mięśni, zapobieganie zakwasom i kontuzjom.

Podczas treningu tenisowego bardzo często włącza się również ćwiczenia ogólnorozwojowe. Trenerzy zalecają także, aby młodzi sportowcy nie ograniczali się tylko do nauki gry. Dobrze jest, jeśli w dni wolne od treningów tenisowych nie będą spoczywać na laurach, a regularnie pracować nad swoimi możliwościami fizycznymi, wykonując różnorodne ćwiczenia wytrzymałościowe, siłowe, poprawiające szybkość czy gibkość. Przykładem tego typu ćwiczeń może być skok kangura, bieg na 30 lub 40 metrów, biegi interwałowe i wolne, wysiłek przerywany, pływanie, rzut piłką lekarską, skłony.

Dobra szkoła tenisa ziemnego (np. SKT Szczecin) będzie w stanie stworzyć każdemu uczniowi plan treningowy, odpowiednio dopasowany do jego możliwości, który pozwoli na osiąganie coraz większych efektów w możliwie jak najkrótszym czasie. Dobry klub tenisowy to również dostęp do profesjonalnych kortów tenisowych, a często także do odpowiedniego sprzętu. Wybierając klub sportowy, w którym rozpoczniemy początkujące treningi tenisa, dobrze jest zwrócić uwagę na te miejsca, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i kadrą profesjonalnych trenerów.

śr. ocena 0 / głosów 0