Czym są i jak działają wytwornice dymu?

Każda impreza potrzebuje odpowiedniej oprawy. Oprócz nagłośnienia niezbędne jest przede wszystkim odpowiednie oświetlenie. Do wydobycia z niego dodatkowego efektu często wykorzystywane są wytwornice dymu. Czym właściwie są te urządzenia, jaki jest ich sposób działania oraz czym kierować się przy ich zakupie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

dj impreza

Robimy dym!

Wytwornice dymu, jak można domyślić się po samej ich nazwie, to urządzenia przeznaczone do wytwarzania dymu. Wykorzystywane są w trakcie różnego rodzaju imprez w celu wzmocnienia efektów świetlnych. Na wytworzonym przez nie dymie doskonale widoczne są wiązki światła i poświaty, a wzory gobo i tunele z laserów prezentują się znacznie efektowniej. Bez dymu byłyby to jedynie wzory wyświetlane na parkiecie. Wszystko to sprawia, że wytwornica dymu pozwala nadać imprezie odpowiednią atmosferę – niemożliwą do uzyskania bez jej zastosowania.

Zasada działania wytwornicy dymu

Sposób działania wytwornicy dymu jest stosunkowo prosty. Typowe urządzenie składa się ze zbiornika na płyn, pompki, grzałki oraz dyszy. Wszystkie elementy połączone są ze sobą wężykami. Pompa zasysa płyn ze zbiornika do grzałki, gdzie w wyniku ogrzania zamienia się on w dym i rozpręża się, szybko wylatując z dyszy urządzenia. Tańsze wytwornice pracują interwałami, z przerwą na nagrzewanie, a droższe modele zapewniają możliwość pracy ciągłej.

Sterowanie wytwornicą dymu odbywa się za pomocą pilota, przewodowego bądź bezprzewodowego, albo przez sygnał DMX. W zależności od zaawansowania urządzenia pilot zapewnia tylko podstawowe lub bardziej rozbudowane opcje, takie jak ustawianie interwałów czy długości i siły zadymienia. Droższe modele mogą posiadać ekran, który zapewnia jeszcze precyzyjniejsze sterowanie. Jeśli wytwornicą można sterować poprzez sygnał DMX, jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż zapewnia największą kontrolę nad urządzeniem.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze wytwornicy dymu?

Wytwornice dymu to szeroka grupa urządzeń. Sprawdźmy na przykład ofertę sklepu internetowego Lighting Center. Dostępne są w nim zarówno proste wytwornice za kilkaset złotych, bardziej zaawansowane modele wycenione na 1000-2000 złotych, jak i potężne urządzenia, za które trzeba zapłacić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wybierając wytwornicę, musisz wziąć pod uwagę jej planowane zastosowania. Jeśli zamierzasz wypełnić dymem małą salkę, na przykład w pubie, w zupełności wystarczające będzie urządzenie o mocy 800-1000 W. Do zadymienia większego pomieszczenia, na przykład sali gimnastycznej, potrzebna będzie wytwornica o mocy 2000-3000 W lub kilka słabszych urządzeń. W przypadku dużych eventów, takich jak koncerty w plenerze, niezbędne będą bardziej zaawansowane urządzenia, które kosztują co najmniej kilka tysięcy złotych.

Warto również zwrócić uwagę na markę. Za dobrych producentów wytwornic dymu uznaje się takie firmy jak Antari, Martin czy Eurolite. Oferują one zarówno tańsze, jak i droższe modele. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej dopłacić nieco do lepszego urządzenia, niż decydować się na wytwornicę niewiadomego pochodzenia, najczęściej chińskiego, która może nie zapewnić oczekiwanych rezultatów.

śr. ocena 0 / głosów 0