Wyjątkowa bryła i funkcjonalność, czyli dlaczego warto zwrócić uwagę na Teatr Szekspirowski?

Gdańsk ma wiele wyjątkowych zabytków, które wybudowane zostały przed wiekami. Na uwagę zasługują jednak też nowe obiekty, które niedawno pojawiły się na mapie miasta. Jednym z nich jest Teatr Szekspirowski – jedna z perełek Gdańska, którą podczas wizyty w tym mieście warto zobaczyć.

teatr szekspirowski w gdańsku

W Polsce znajduje się wiele teatrów, ale przede wszystkim polskie teatry to obiekty zabytkowe. Rzadko kiedy powstają nowe budynki w nowoczesnych aranżacjach. Jednym z nich jest Teatr Szekspirowski, który budowany był przez 10 lat. Początkowo wzbudzał mieszane uczucia wśród mieszkańców Gdańska, ale szybko wkomponował się w zabytkową panoramę i stał się przedmiotem dumy.

Ojcem Teatru Szekspirowskiego jest Jerzy Limon, współtwórca i szef Fundacji Theatrum Gedanense, która od przeszło 20 lat zabiegała o to, aby stworzyć w Polsce teatr nawiązujący do tradycyjnych teatrów elżbietańskich z czasów Williama Szekspira. Po wielu latach starań Teatr Szekspirowski zagościł w Gdańsku i obecnie jest jednym z reprezentacyjnych budynków miasta – odbywają się tutaj nie tylko spektakle, ale również koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Teatr Szekspirowski jest całkowicie inny niż pozostałe polskie teatry. Przede wszystkim uwagą przyciąga jego minimalistyczna bryła w ciemnym kolorze, która odróżnia się na tle ceglanych budynków sprzed wieków. Za przygotowanie projektu teatru odpowiedzialny był Renato Rizzi – architekt pochodzący z Wenecji.

Wnętrze Teatru Szekspirowskiego jest jednak całkowicie inne niż jego mroczna bryła. W środku wykończony jest on naturalnym drewnem i odwzorowuje wiernie architekturę charakterystyczną dla teatrów elżbietańskich. Wnętrze teatru może być formowane tak, aby dopasować je do powadzonych działań kulturalnych. Na szczególną uwagę zasługuje również rozsuwany dach, który pozwala na organizowanie spektakli pod gołym niebem – podobnie jak w dawnych teatrach elżbietańskich. W budynku znajduje się również taras widokowy, z którego możemy podziwiać widoki Gdańska.

Zatem jeżeli wybierasz się do Trójmiasta, warto też odwiedzić Gdańsk i zobaczyć Teatr Szekspirowski!