Jak wybierać rowerki dla dzieci?

Pierwszy pojazd to ogromna radość dla dziecka, ale też dylemat dla rodzica. Jak wybrać rower, aby był bezpieczny? Z iloma kółkami? Na jakie zabezpieczenia zwracać uwagę? Wybór idealnego roweru dla dziecka, biorąc pod uwagę fakt, że mali rowerzyści różnią się między sobą nie tylko wzrostem, ale i predyspozycjami, to faktycznie spory problem. O czym warto pamiętać podejmując taką decyzję?

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Kluczową kwestią przy wyborze wszelkich akcesoriów dla dzieci, takich jak foteliki samochodowe czy zabawki, jest bezpieczeństwo. Dotyczy to w szczególności rowerów, które niewłaściwie użytkowane – a przecież rozwinięcie nadmiernej prędkości czy różnego rodzaju upadki zdarzają się dzieciom nagminnie – mogą stać się źródłem problemów. Aby temu zapobiec, trzeba wybrać odpowiedni model.

Pierwszą rzeczą, na która należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru, jest wiek, wzrost i umiejętności dziecka. – Podpowiada przedstawiciel sklepu z zabawkami Jokomisiada.Dla mniejszych dzieci, począwszy od drugiego roku życia, najlepszym rozwiązaniem będą rowerki biegowe, bez pedałów, lekkie, ale stabilne. Ciężki rower z pedałami mógłby być niewygodny i niebezpieczny dla malucha, który pewniej czuje się opierając się na własnych nogach. Dla dzieci, które zaczynają pedałować, można wybierać większe modele, z trzema lub czterema kółkami, które stanowią zabezpieczenie przed upadkiem. Starsze dzieci, które posiadają już większą wprawę w jeździe rowerowej, poradzą sobie na dwóch kółkach. Zawsze jednak warto zwracać uwagę na zabezpieczenia. Przede wszystkim rower powinien posiadać hamulce – już nawet niektóre rowerki biegowe są w nie wyposażone. Warto jednak pamiętać, że lepszym rozwiązaniem w tych pierwszych rowerach będzie hamulec tylny lub w piaście. Jeśli wybieramy rower z pedałami, zwłaszcza dla mniejszych dzieci, przyda się pełna osłona łańcucha. Nie zapominajmy też o kasku i ochraniaczach dla dziecka oraz o odblaskach!

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Bardzo ważna w trakcie jazdy na rowerze jest wygoda dziecka. Tu istotne znaczenie ma  wielkość pojazdu – trzeba ją dopasować do wzrostu dziecka, tak, by siedząc na siodełku mogło dotykać pełnymi stopami podłoża. Zwróćmy też uwagę na odległość kierownicy od dziecka, które nie powinno się zbytnio nachylać, by nie nadwyrężać kręgosłupa. Kupując rowerki dla dzieci warto również zwrócić uwagę na jego dodatkowe wyposażenie. Młodszym dzieciom z pewnością przypadną do gustu koszyki lub przyczepki do przewożenia ulubionych zabawek, a także głośne trąbki. Dla starszych rowerzystów przyda się z kolei dzwonek, a także ewentualnie bagażnik. Dobrze, aby większy rower miał błotniki i nóżkę, na której można go postawić. Dla starszych użytkowników przydatne będą również przerzutki. Wybór koloru i wzorów roweru warto z kolei powierzyć dziecku – to w końcu ono ma czerpać radość z jego użytkowania. Pamiętajmy, że dobrze dobrany rower pozwoli zaszczepić w dziecku pasję i sprawi, że polubi ono aktywność fizyczną.