Wczasy dla seniorów – jak zorganizować pobyt?

Seniorzy w XXI wieku to ludzie aktywni, spełniający się w różnych dziedzinach życia. Pracują, zajmują się domem i wnukami, a nawet studiują. Cenią sobie też aktywny odpoczynek. Coraz więcej seniorów wyjeżdża na wczasy – na własną rękę lub w zorganizowanych grupach: z klubami seniora, emeryta czy z uniwersytetami trzeciego wieku. Jak zorganizować atrakcyjny pobyt dla seniora?

Idealne miejsce i czas

Seniorzy to aktywni turyści. Lubią podróżować i odpoczywać w ciekawych miejscach, cenią sobie walory przyrodnicze. Dlatego wybór pada zwykle na górskie i nadmorskie kurorty, gdzie czyste powietrze to dodatkowy atut istotny dla ludzi po 50. roku życia, którzy często borykają się z problemami zdrowotnymi. Z tego powodu wczasy dla seniorów organizowane są w miejscowościach sprzyjających zabiegom leczniczym, np. z wodami mineralnymi  Ważny jest też termin wyjazdu. Wielu seniorów preferuje zaciszne zakątki, tak więc idealny czas na wyjazd to wiosna i jesień. W okresie od kwietnia do maja oraz od września do października kurorty nie są zatłoczone, panują wtedy dogodne warunki pogodowe. Letnie upały i zimowe śnieżyce nie są odpowiednie dla seniorów, za to łagodne wiosenne słońce czy jesienne babie lato to idealne warunki na odpoczynek.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Seniorzy oczekują komfortowych warunków zakwaterowania. Jeśli hotel jest piętrowy, powinna być w nim dostępna winda. Dobrze, żeby w pokoju znalazł się czajnik, mile widziany jest także telewizor. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie łazienki – wielu seniorów woli korzystać z prysznica. Jeśli w łazience znajduje się wanna, powinny być też dostępne udogodnienia dla starszej osoby, np. specjalne poręcze. Sam hotel powinny otaczać tereny zielone sprzyjające rekreacji. Jeśli chodzi o wyżywienie, tu idealnie sprawdza się zróżnicowany bufet z domowymi, pożywnymi daniami przygotowanymi ze świeżych, najlepiej lokalnych i sezonowych produktów.

Ruch i zdrowie

Zdrowie jest szczególnie ważne dla seniorów, którzy w trakcie wczasów powinni mieć możliwość korzystania z różnego rodzaju zabiegów leczniczych i zajęć prozdrowotnych. Dużą popularnością wśród osób 50+ cieszą się spacery z kijkami, czyli nordic walking, ćwiczenia na siłowni, a także zabiegi w SPA. Dobrym rozwiązaniem są też lekkie treningi i gimnastyka grupowa pod okiem profesjonalnych trenerów. Jeśli chodzi o zabiegi typowo lecznicze, tutaj wybór jest ogromny: od inhalacji i zimnych okładów, przez masaże i bicze wodne, aż po nowoczesne zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków czy jonoforezy.

Dodatkowe atrakcje

Wakacje to czas dla ciała, ale przede wszystkim dla ducha, dlatego wczasy dla seniorów powinny obfitować w rozmaite rozrywki. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i poznać ciekawe miejsca w okolicy hotelu. Wycieczki z przewodnikiem pozwolą seniorom na realizację pasji podróżniczej. Towarzyskim osobom z pewnością przypadną do gustu wieczorki taneczne, ogniska z kiełbaskami czy popularne karaoke. Ciekawym rozwiązaniem są również wieczory tematyczne, np. włoskie czy greckie, z regionalnymi daniami i muzyką na żywo.

O czym pamiętać?

Jak sprawić, by pobyt na wczasach był w pełni komfortowy dla seniora?

Na to pytanie odpowiada pracownik Hotelu Villa&Tawerna Rafa w Mielnie: Organizując pobyt na wczasach dla seniora należy zadbać o jego dobre samopoczucie. Osoby 50+, zwłaszcza przy wyższych temperaturach, powinny pić dużo wody. Ważny jest też ruch. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej nie jest wskazane zwłaszcza w przypadku problemów z krążeniem. Z tego względu warto również zadbać o komfort w czasie transportu. Kolejną istotną rzeczą jest odległość hotelu od atrakcji, np. plaży. Im bliżej, tym oczywiście lepiej i wygodniej. Dobrze zlokalizowany hotel z licznymi udogodnieniami to gwarancja udanych wczasów seniora.